Anasayfa Ekonomi Yeni OPEC + anlaşması Tataristan ekonomisini nasıl etkileyecek?
Ekonomi - Nisan 16, 2020

Yeni OPEC + anlaşması Tataristan ekonomisini nasıl etkileyecek?

Uzmanlar petrol üretimini azaltmayı amaçlayan yeni OPEC+ anlaşması Tataristan ekonomisini etkileyecek, ama negatif sonuçlar doğurmayacak diyor.

12 Nisan’da OPEC+ üyesi ülkeler petrol üretimini azaltma konusunda bir anlaşmaya vardı. Bu anlaşma çerçevesinde Rusya günlük petrol üetimini 2,5 milyon varil azaltmayı kabul etti ve bu azaltma ileride 8,5 milyon varile kadar ulaşacak. Bu 2004’ten bu yana Rusya’daki en düşük petrol üretimi olacak.

“Alpari” Bilgi ve Analitik Merkez Başkan Yardımcısı Natalya Milçakova’ya göre OPEC + çerçevesindeki petrol üretimindeki azalma, Tataristan’ın petrol ve gaz kompleksine fazla bir etki yapmayacak ve onun önemli ölçüde bozulmasına yol açmayacak.

Ona göre, “Tataristan petrol ve gaz kompleksi kesinlikle zorluklarla karşılaşacak, ama bununla birlikte cumhuriyette petrol üretiminde hızlı bir azalma olmayacak”dedi.

Milçakova, üretimi azaltmadaki temel zorlukları pazar paylarıyla orantılı olarak diğer endüstri liderlerinin üstleneceklerini söyledi.

 

“Daha önce, Rusya OPEC + çerçevesinde üretimi azalttığında, Tatneft Rusya petrol şirketleri arasında en yüksek kotaya sahip değildi, çünkü onun tüm Rus üretimindeki payı endüstri liderlerine kıyasla düşüktü.

Bu nedenle, yeni OPEC + anlaşmasının Rusya’da Ekim 2018’deki petrol üretimi göz önünde bulundurularak ölçüleceği düşünüldüğünde Rosneft, tüm Rus petrol üretiminin yüzde 35’ini, LUKOIL – yüzde 15’ni, Surgutneftegas -yüzde 11’i ve Tatneft ise yüzde 5’ini oluşturuyor”dedi.

2019’da Tatneft Şirketi 29,8 milyon ton petrol üretti. Önceki OPEC + anlaşması uyarınca şirketin kotası günde 80.64 bin ton idi.

Kaynak:rbc.ru

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Kazan’daki atık su arıtma tesislerinin yeniden inşası %84 tamamlandı

Bu yıl, “Volga’nın İyileştirilmesi” federal projesi kapsamında KazanR…