Anasayfa Yatırım Yatırımcıya destek Ziraat Bank Moscow’dan

Yatırımcıya destek Ziraat Bank Moscow’dan

NOT: Bu yazı Dünya gazetesinin 2020 Ekim özel sayısında yayınlandı

Rusya’da faaliyet gösteren Türk şirketlerine yatırım finansmanı yanı sıra teminat mektubu ve akreditif destekleri sağlayan Ziraat Bank Moscow, son üç yıldır yapılan derecelendirmede grubunun en yüksek raitingine sahip bankalar arasında yer alıyor.

İKI ÜLKE arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla 1993’te Moskova’da faaliyete geçtiklerini belirten Ziraat Bank Moscow JSC  Genel Müdürü A. Cemal Yıldırım, 43 personelle verdikleri hizmetle son üç yılda aktiflerini ve kârlılıklarını döviz bazında iki kat artırdıklarını söyledi. 2020 yılı ilk yarısı itibariyle aktif büyüklüğün 123 milyon dolar, nakdi kredi portföyünün ise 72 milyon dolar olduğunu ifade eden Yıldırım, ülkedeki 427 banka içinde aktif kârlılıkta 37’nci, özkaynak kârlılığında 92’nci sıraya yükseldiklerini belirtti.

Kredi portföyünde, inşaat, leasing ve sanayi sektörlerinin, mevduat alanında ise kurumsal müşterilerin ön plana çıktığını anlatan Yıldırım, “Rusya’da yerleşik mudilerin mevduatından alınan payın geliştirilmesine yönelik faaliyetler sonuç vermeye başladı” dedi.

“İNŞAATTA ENERJI IHTIYACINA BAĞLI YATIRIMLAR ARTACAK”

Önümüzdeki dönemde Rusya’nın en iyi kurumsal bankalardan biri olmak için çaba gösterdiklerinin altını çizen Yıldırım, “TL ve ruble cinsinden Eximbank kredileriyle yerel parayla ticarete yönelik enstrümanlar ön plana çıkıyor” ifadesini kullandı. Cemal Yıldırım, “Kamunun işveren olduğu büyük sanayi projeleri dışında yatırımlarda azalma eğilimi söz konusu. Buna karşılık inşaatta orta vadede enerji ihtiyacına bağlı yatırımlar artacak” diye konuştu.

Ziraat Bank Moscow’un içinde bulunduğu banka grubunun en iyi raiting derecelerinden birisine sahip olduğunu söyleyen Yıldırım, “Türk yatırımcısına finansman ve bankacılık konusunda her türlü destek sağlıyoruz. Firmalara nakit desteğinin yanı sıra teminat mektubu ve akreditif de veriyoruz. Kurumsal ve bireysel müşterilerin yerel para ve döviz transfer işlemleri de gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

“İşbirlikleri artacak” 

Cemal Yıldırım, iki ülke arasındaki ilişkilerin 100’üncü yılına ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler köklü bir geçmişe dayanıyor. Soğuk savaşın bitmesiyle yeni işbirlikleri oluştu. Türkiye ile Rusya arasındaki siyasi ve ticari ilişkilerin önümüzdeki yıllarda daha da gelişeceği, yeni yatırımların ve işbirliklerin artacağını düşünüyorum.”

https://www.rtib.org/tr/haberler/yatirimciya-destek-ziraat-bank-moscowdan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…