Anasayfa Ekonomi Uzmanlar, Rusya’daki AVM’lerin dörtte birinin sonbaharda kapanabileceğini tahmin ediyor
Ekonomi - Temmuz 14, 2020

Uzmanlar, Rusya’daki AVM’lerin dörtte birinin sonbaharda kapanabileceğini tahmin ediyor

Rusya'daki AVM'lerin dörtte birinin sonbaharda kapanabileceğini tahmin ediyor. Temmuz ayı sonuna kadar, alışveriş merkezi sahiplerinin tüm KDV borcunu ödemeleri gerekmektedir.

Rusya Alışveriş Merkezleri Konseyi’nin (RSTÇ) basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, 2020 için vergi ödeme tarihlerinin 2021’e ertelenmemesi durumunda Rusya’daki AVM’lerin dörtte birikapanabilir.

Açıklamada şuna dikkat çekildi: “Vergi borcu tahsil etme moratoryumu 1 Temmuz’da sona erdi.”

RSTÇ,  ayın sonunda AVM sahiplerinin tüm KDV borcunu ödemek zorunda olduğunu uyardı. RSTÇ, “Bir bütün olarak endüstrinin bu parası yok, AVM’lerin hesapları bloke edilebilir.” ” dedi. Kuruma göre, böyle bir durum da AVM’lerin yaklaşık dörtte birinin kapanmasına yol açabilir.

Konuyla ilgili RSTÇ  Rusya Federasyonu hükümetine, Maliye Bakanlığına ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığına sektöre destek ricasında bulundu. Konunun burada mevcut faaliyetler için sübvansiyonlar, AVM’lerde gıda dışı ticaret çalışmalarına hala izin verilmeyen bölgelerde konulan vergilerin ertelenmesi olduğu da belirtildi.

RSTC’ye göre, vergi ertelemesi uygulanmazsa bu durumda Rus AVM’lerin toplam KDV’si 52 milyar ruble, emlak vergisi 24 milyar ruble, gelir vergisi 15 milyar ruble, tek sosyal vergisi de  4 milyar ruble olacak.

FUAD SAFAROV – RTIB.ORG

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Türkiye’nin ilk fosil ormanı UNESCO listesi yolunda

2013 yılında Türkiye’nin “ilk” fosil ormanı ilan edilen Hoçaş Fosil Orma…