Anasayfa Ekonomi Uzman, Rusya-Türkiye ticaretindeki düşüşü izah etti
Ekonomi - Mart 7, 2024

Uzman, Rusya-Türkiye ticaretindeki düşüşü izah etti

Rus uzman Maksim Çirkov: “Rusya ile Türkiye arasındaki azalan ticaret cirosunun bir kısmı Türk malları olmayabilir” dedi.

Rus medyasına göre, bu yılın şubat ayında Türk mallarının Rusya’ya ihracatı %33 oranında keskin bir düşüş gösterdi. Uzmanlar, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ticaretteki düşüşü ABD’nin Türk iş adamlarına yönelik yaptırımlarına bağlıyor.

Rus Komsomolskaya Pravda radyosuna konuşan Devlet İşletme Üniversitesi Ekonomi Politikası ve Ekonomik Ölçümler Bölümü Doçenti Çirkov, buna rağmen Rusya’nın Türkiye için önemli bir ortak olmaya devam ettiğine işaret etti.

Uzmana göre, şunu açıklığa kavuşturmak önemli: İhracattaki düşüşün büyük kısmı Türk dışı mallardan gelebilir.
Çirkov, farklı ülkelerde üretilen malların paralel ithalatı ve düzenli ithalatının Türkiye ve diğer dost ülkeler üzerinden gerçekleştiğine dikkat çekti.

Uzman, Türk ekonomisinin son iki yılda büyümesinin büyük ölçüde Rusya ile ticaret yoluyla sağlandığı göz önüne alındığında, Rusya’ya ihracattaki düşüşün elbette Türkiye’yi de etkilediğini kaydetti.

Bu çerçevede Çirkov’a göre ülkeler arasındaki ticaret hacminde daha fazla düşüşten bahsetmeye gerek yok. Türk işletmelerinin Amerikalı düzenleyicilere ve yetkililere dava açma niyetinde olduğunu, bunun da Türkiye’nin Rusya pazarını kaybetmek istemediğini açıkça gösterdiğini sözlerine ekledi.

FUAD SAFAROV

https://www.rtib.org/tr/haberler/uzman-rusya-turkiye-ticaretindeki-dususu-izah-etti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Kazan’daki atık su arıtma tesislerinin yeniden inşası %84 tamamlandı

Bu yıl, “Volga’nın İyileştirilmesi” federal projesi kapsamında KazanR…