Anasayfa Yatırım ÜTİK, Rusya Ticaret Temsilcileri ile Buluştu
Yatırım - Ekim 9, 2020

ÜTİK, Rusya Ticaret Temsilcileri ile Buluştu

Üretim ve Ticaret Kurulu (ÜTİK) Rusya Federasyonu temsilcilerini yemekte misafir etti. Ev Rusya İhracat Merkezi’nin kuruluşu nedeni ile organize edilen yemeğe Rusya Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Mümessili Aydar Gashigullin, Rusya İhracat Merkezi Türkiye Temsilcisi Radik Gimatdinov ve RF Tataristan Cumhuriyeti Türkiye Temsilci Başdanışmanı Hakan Coşkun katıldı.

Rusya Hatta Sibirya Bile Uzak Değil

Açılış konuşmasını yapan ÜTİK Başkanı Özkan Pınar, “Rusya ile Türkiye’nin birbirinden vazgeçemeyecek kadar yakın ve yüksek hacimli ilişkilere sahip olduğunu belirterek “ biz iş insanlarına düşen, ayrılıkları değil ticaret ve birlikte üretim ile işbirliklerini konuşmaktır. Dostlarımızın olduğu hiçbir yer bize uzak değil, yabancı değil. Rusya’da yatırım yapan binlerce Türk şirketi, keza Türkiye’de hatta Sakarya’da yatırım yapan onlarca Rus şirketi var, biz artık sadece ithalat ve ihracatı değil, yerinde yatırımı konuşmalıyız. Her iki ülkenin de mukayeseli üstünlük alanları var. Özellikle Sakarya’nın Karasu Limanına sahip olması lojistik maliyetlerini oldukça düşürüyor. İstiyoruz ki, Türkiye’nin otomotiv sanayisinin merkezlerinden biri olan Sakarya’da Gaz Türkiye ile başlayan Rus yatırımları yenileri ile devam etsin.” dedi

Sakarya’yı Yakından Tanıyoruz

Rusya Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Mümessili Aydar Gashigullin, Türk-Rus ilişkilerinin hükümet başkanları düzeyinde oluşan dostluk ile altın dönemlerini yaşadığını belirterek, Sakarya ile hem konum hem gelişmiş sanayisi ve daha da önemlisi tarım altyapısı ve üretici kültürü ile ortak projeler geliştirilebileceğini ifade etti. Özellikle Nizhny Novgorod bölgesi Sakarya’dan birçok firmanın otomotiv ve silah sistemlerini konusunda iş birliği yapabileceğini, ayrıca Volga-Don nehirleri ve kanal üzerinden denize ulaşım imkanı ile Karasu limanını da aktif olarak kullanılabileceğini hatırlattı.

Kredi Dahil Tüm İmkanlarımız Sizler İçin

Rusya İhracat Merkezi Türkiye Temsilcisi RadikGimatdinov, “Rusya İhracat Merkezi, olarak hem kendi ulusal şirketlerimize hem de Rusya’dan ithalat veya yatırım yapmak isteyen Türk şirketlerine danışmanlık ve rehberlik yapmak üzere faaliyet gösteriyoruz. Ancak hizmetlerimiz 4 ana başlıkta yoğunlaşıyor. Pazar ve ürün araştırması, alacak sigortası, güvenli partner bulunması ve finansman. Bu imkanların kullanılması için tüm desteği vermeye hazırız. Türk iş insanlarını imkanlarımızı paylaşmaya davet ediyoruz. dedi

Tataristan, Türk Yatırımcılarının İkinci Evi

Tataristan Cumhuriyeti Türkiye Temsilciliği Başdanışmanı Hakan Coşkun, “Küçük ve orta ölçekli Türk yatırımcıların yanı sıra Türkiye’nin en büyük üretim holdinglerinden birçoğunun da yatırımlarının olduğu Tataristan, iş yapma kolaylığı açısından birçok fırsatlar ve teşvikler sunuyor. Yatırımcılar kendilerini memleketlerinden uzak hissetmediği bu bölge ile özellikle Sakarya’nın otomotiv yan sanayi endüstrisi buluşturmak için özel projeler üzerinden çalışıyoruz. Şeklinde konuştur.

Yeni Buluşmalara Hazırlanıyoruz

ÜTİK Başkanı Özkan Pınar, kapanış konuşmasında, yakın zamanda Rusya İhracat Merkezi liderliğinde hem Nizhny Novgorod bölgesinde hem de Sakarya’da yeni buluşmaların olacağı müjdesini verdi.

https://www.rtib.org/tr/haberler/utik,-rusya-ticaret-temsilcileri-ile-bulustu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Kazan’daki atık su arıtma tesislerinin yeniden inşası %84 tamamlandı

Bu yıl, “Volga’nın İyileştirilmesi” federal projesi kapsamında KazanR…