Anasayfa Turizm ”Türkiye’yi Rusya’da iyi bir turizm sezonu bekliyor”
Turizm - Ağustos 11, 2020

”Türkiye’yi Rusya’da iyi bir turizm sezonu bekliyor”

Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) İcra Kurulu Başkanı Maya Lomidze, 10 Ağustos’ta Rusya-Türkiye aasında charter uçuşlarının başlamasının ardından genel durum değerlendirmesi yaptı. Lomize’nin açıklamalarından öne çıkan noktalar şöyle:

1. Antalya’ya giden ilk charter uçakları dolu gitti. Tur operatörleri, geçmiş yıllarda da pazar lideri olan Türkiye’ye talebin yüksek olduğunu belirtiyor. Türkiye, tipik olarak bu yıl da Rusya’da outgoing lideri olacaktır.

2. Ağustos sonuna kadarki dönem için Rusya’da Türkiye tatili talebi yoğun görünüyor. Bu elbette geçen yılki göstergelerle aynı değil. Türkiye Rusya pazarında iyi bir sezon bekliyor.

3. Türkiye’deki Covid-19 tedbirleri, tatilcilere ciddi bir rahatsızlık verecek seviyede değil. Rusların sevdiği her şey dahil sistemi devam ediyor. Otelde ve plajlarda maske takmak zorunlu. Otel dolulukları, restoranlar ve animasyon merkezlerindeki doluluklarda bazı kısıtlamalar var.

4. Türkiye’deki kısıtlamalar konusunda teyit edilmemiş medya bilgilerine değil, resmi otoriteler gibi güvenilir kaynaklara başvurulmalı.

5. Hasta yolcunun yanında oturan kişilerin de karantinaya alınacağına dair iddialar doğrulanmadı. Bu konuda Rusya’nın Türkiye Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamalar takip edilmeli.

6. Seyahat sigortası. yapan büyük sigorta şirketlerinin poliçelerinin çoğu Covid-19 tedavisini kapsıyor. Ancak bu konuda genişletilmiş sigorta (seyahat iptalini de kapsayan) opsiyonları değerlendirilmeli.

7. Sınırların açılmasıyla yurt içi destinasyonlardan yurt dışına bir kayma olmadı. Rusya içindeki destinasyonlara istikrarlı bir talep devam ediyor.

8. Türkiye’deki bütçeli tatilin fiyatı, şu anda Rusya içindeki bütçeli tatil tatilin fiyatından yüzde 30 daha yüksek. Ancak bu durum geçmiş sezonlarda da böyleydi. Bütçeli tatil fiyatı şu anda Soçi’de 15 bin rubleden, Türkiye’de 20 bin rubleden başlıyor.

9. Sosyal medyada, Rusya’da eylül ortasından itibaren yeniden koronavirüs kısıtlamaları başlayacağı haberleri nedeniyle, bu tarihten sonrası için iç pazar talebinde de düşüş görülüyor. Diğer yandan, 21-28 Ağustos arasında iç turlara devlet promosyon verecek. Tatilcilerin önemli bir kısmı bu promosyondan yararlanmak için beklemede.

 

https://www.rtib.org/tr/haberler/turkiyeyi-rusyada-iyi-bir-turizm-sezonu-bekliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

Rusya’da Türk kahvesinin faydaları anlatıldı

Ruslar Türk kahvesiyle yeni tanışmadı belki ama sağlığa faydalarını yeni yeni öğrenmeye ba…