Anasayfa Turizm Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Samsar: Ülkemiz turizm sezonuna hazır
Turizm - Temmuz 16, 2020

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Samsar: Ülkemiz turizm sezonuna hazır

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Rus devlet haber ajansı TASS'a özel komuşarak, "Ülkemiz turizm sezonuna hazır" dedi.

Türkiye ve Rusya arasında doğrudan uçuşların yeniden açılması ile ilgili ikili müzakerelerin devam ettiğine işaret eden Büyükelçi Samsar, Ankara’nın hem havaalanlarında hem de turistik alanlarda koronavirüs salgına karşı gerekli tüm tedbirleri aldığını kaydetti.

Bu bağlamda, Türkiye Dışişleri Bakanı ile Kültür ve Turizm Bakanı’nın desteği ile Türkiye’deki görevli yabancı büyükelçiler için yapılan çalışma ve alınan önlemleri tanımak için bir gezi düzenlediklerini vurgulayan Samsar, ” Rusya’nın Ankara Büyükelçisi de bu ziyarette yer aldı ve Türkiye’nin turizm endüstrisinde aldığı önlemler hakkında olumlu konuştu. Alınan tedbirler hakkında detaylı bilgi paylaştık ve ilgili Rus kurumlarının temsilcilerinden oluşan bir heyeti Türkiye’ye, onlarla yakından tanışmaları için davet ettik.” dedi.

Türk Büyükelçi, alınan önlemler bağlamında Rus yetkililerine çok yakın bir zamanda Türkiye ile Rusya arasında doğrudan hava ulaşımının başlatılması hususunda öneride bulunduklarını da sözlerine ekledi.

Samsar, “Hava ulaşımının mümkün olan en kısa sürede açık olmasını ve Rus dostlarımızın tekrar ülkemizi ziyaret etme şansına sahip olmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

İki ülke arasındaki çok yönlü ve kapsamlı işbirliğiyle tüm alanlarda temasların devam ettiğine işaret eden Samsar, iki ülke liderlerinin sık sık telefon görüşmesi yaptığını da vurguladı.

Samsar,  geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bir telefon görüşmesi yapıldığını da hatırlatarak, “Bu bağlamda, doğrudan uçuşların yeniden başlamasıyla ilgili temasların daha sık hale gelmesi beklenmekte” dedi.

Türkiye Büyükelçisi Samsar, ikili işbirliğinin gelişmeye devam ettiğini de kaydetti. Samsar, iki ülke arasındaki güncel siyasi, askeri teknoloji işbirliği, kültürel ilişkilere de değindi.

foto TASS

FUAD SAFAROV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Tatavtodor nakliye bakım ve onarımına 10 milyon₽ harcayacak

JSC “Tatavtodor” şirketi, araçlar için orijinal yedek parça ve sarf malzemeler…