Anasayfa Duyurular Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu İsmet Erikan Kazan’da Türk ender eserlerinin sergilenmesi için görüşmeler yapıyor

Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu İsmet Erikan Kazan’da Türk ender eserlerinin sergilenmesi için görüşmeler yapıyor

Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu İsmet Erikan, Tatar-inform Haber Ajansına verdiği röportajda, birkaç yıldır Tataristan Cumhuriyeti Ulusal Müzesi ile Türk tarihi ve kültürünün nadir eserlerinin sergilenmesi için görüşmelerde bulunduğunu söyledi. 

Ajan haberine göre sergi, uygun koşullara bağlı olarak 2022’de düzenlenebilir. 

Erikan konuşmasında “Tataristan Ulusal Müzesi’nde Türkiye ile güçlü bir şekilde ilişkili olan ve bizim için çok önemli olan bir eser var. Bu-İngiliz sanatçı William Page’in 1821’de yaptığı bir İstanbul panoraması eseri. Bu gördüğüm çok ilginç bir şey. Bu iki yüz yılı 1821 ve 2021 yıllarını birleştirerek Türk müze koleksiyonlarından nadide eserler eklemek istiyorum. Çağımızda İstanbul’u resmeden sanatçıları bu projeye dahil etmek isterim” dedi. 

Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu, Tataristan Cumhuriyeti Ulusal Müzesi’nin önceki yetkilileri ile böyle bir projenin olasılığını konuşmaya başladığını ve yenileriyle devam ettiğini kaydetti.  

Girişim ayrıca Tataristan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından da kontrolde tutuluyor. 

Erikan “Bu projeyi, bu çalışmanın iki yüzüncü yılı olan 2021’de (William Page tarafından yapılan İstanbul panoramaları) hayata geçirmek istedik, ancak pandemi birçok planı alt üst etti. Şimdi bunu gelecek yıl hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi. 

Başkonsolos konuşmasında bu projenin çok ilginç olması gerektiğini kaydetti.  

Serginin ilk olarak Kazan’da, ardından İstanbul’da gösterileceği planlanıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…