Anasayfa Ekonomi Türkiye’den Rusya’ya Ejder meyvesi ihracatı
Ekonomi - Türkiye'den - Temmuz 8, 2021

Türkiye’den Rusya’ya Ejder meyvesi ihracatı

Mersin'de hasadına başlanan ejder meyvesinin tanesi 90 liradan alıcı buluyor.

Doğu Akdeniz’in önemli yaş meyve ve sebze üretim merkezlerinden Erdemli’de, limon ve domatese alternatif ürün olarak yetiştirilen ejder meyvesinde hasat başladı.

Yurt dışında “Dragon Fruit”, Türkiye’de ve Rusya’da “Pitaya” olarak da adlandırılan meyveler, üreticiler tarafından özenle toplanıyor.

Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı Aşkın Şahin, çiftçi Zeki Akyar’ın bahçesindeki hasat etkinliğinde, talebin hızla arttığı ejder meyvesinde üretim alanının son 10 yılda 100 dekarı geçtiğini söyledi.

Çiftçilerimize alternatif ürün olarak tavsiye ediyoruz

İlçede üretimin de 500 tona yaklaştığını belirten Şahin, şunları kaydetti;

Ejder meyvesi üretimi sırasında kesinlikle kimyasal madde kullanılmıyor. Tozlanmasını da bitki kendisi yapıyor. İçi kırmızı olan ejder meyvesinin aroması daha çok kivi, muz, ananas ve armudu, içi beyaz olan meyvenin aroması ise dağ armudu ve kiviyi andırıyor. Böyle bir ürünü çiftçilere örnek olarak diken üreticimizi tebrik ediyor, bu ürünü tüm çiftçilerimize alternatif ürün olarak tavsiye ediyoruz.

Üretici Akyar da “Tanesini 90 liradan İstanbul’a gönderdim. Bir dekar alandan yaklaşık 250 bin lira gelir elde ettim. Rusya, Katar ve Dubai’ye de ürün gönderiyorum. Talep fazla olduğu için yetiştiremiyorum. Ürünü, tüm çiftçilerimize öneriyorum.” diye konuştu.

https://www.trthaber.com/haber/ekonomi/mtvde-odeme-donemi-suruyor-594216.html

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Tataristan’daki lojistik merkezlerine 9,4 milyar RUB yatırım yapıldı

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti Yatırım Geliştirme Ajansı başkanı Talia Minull…