Anasayfa Ekonomi Türkiye’den : Otomotiv ihracatın 15 yıldır aralıksız şampiyonu
Ekonomi - Türkiye'den - Ocak 11, 2021

Türkiye’den : Otomotiv ihracatın 15 yıldır aralıksız şampiyonu

Lider sektör, pandemide revize ettiği ihracat hedefini de geçti; 25,5 milyar dolar

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, salgın nedeniyle ülke pazarlarının kapanmasından olumsuz etkilenen sektörlerden olan otomotiv, 2020 yılında bir önceki seneye göre yüzde 16,5 azalışla 25,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Bununla birlikte otomotiv endüstrisi, Türkiye ihracatını yine ilk sırada tamamlayarak 15.şampiyonluğunu ilan etti. Sektörün aralık ayı ihracatı da yüzde 10 artışla 2,8 milyar dolar oldu.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “2020, Türkiye ve dünya için zor bir yıldı. Covid-19 pandemisi nedeniyle özellikle Mart-Nisan-Mayıs döneminde çok ciddi düşüşler yaşadık. Son dört ayda kaydettiğimiz ihracat artışlarının da etkisiyle revize ettiğimiz hedefin üzerine çıkarak 2020 yılını 25,5 milyar dolar ihracatla tamamlamayı ve 15. şampiyonluğumuza ulaşmayı başardık” dedi.

Baran Çelik: “2021 yılına hem salgına karşı aşı tedavilerinin başlaması hem de Birleşik Krallık ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmasının moral ve motivasyonu ile girdik. Sürecin hızla yürütülmesini sağlayan Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’a ve Bakanlık yetkililerine teşekkür ederiz. 2021 yılında AB başta olmak üzere tüm hedef pazarlara çok daha iyi rakamlarla ihracat yapmayı hedefliyoruz.”

Türkiye otomotiv endüstrisi, Covid-19 pandemisine rağmen 2020 yılında sektörel bazda üst üste 15.ihracat şampiyonluğuna ulaştı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, salgın nedeniyle ülke pazarlarının kapanmasından en olumsuz etkilenen sektörlerden olan otomotiv, 2020 yılında bir önceki seneye göre yüzde 16,5 azalışla 25,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Bununla birlikte otomotiv endüstrisi, Türkiye ihracatını yine ilk sırada tamamlayarak 15.şampiyonluğunu ilan etti.

Otomotiv, sonbahar aylarında yakaladığı artış grafiğini ise geçen yıl son ayında da sürdürdü. Aralık ayında sektör ihracatı bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 10 artışla 2,8 milyar dolar oldu.

Otomotiv, aralıktaki artışla 2020 yılının aylık bazdaki en yüksek 2. ihracat rakamına ulaştı. Böylece endüstrinin son dört aylık ihracat ortalaması 2,75 milyar dolar oldu. Aralık ayı performansıyla Türkiye ihracatında yine ilk sırada yer alan sektörün aldığı pay ise yüzde 15,7 oldu. Aralık ayında Tedarik endüstrisi ihracatı yüzde 18, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 44 artarken, önemli pazarlardan Fransa’ya ihracatta yüzde 26, Birleşik Krallık’a iseyüzde 66 artış kaydedildi.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, 2020 yılının Türkiye ve dünya için zor bir yıl olduğunun altını çizerek “Türkiye otomotiv endüstrisi olarak geçen yıla 32 milyar dolar ihracat hedefi ile başladık. Ancak Covid-19 pandemisi nedeniyle özellikle Mart-Nisan-Mayıs döneminde çok ciddi ihracat düşüşleri yaşadık. Haziran ayında yeni normalin başlamasıyla ihracatta toparlanma başlasa da, OİB olarak sektör ihracat hedefimizi 25 milyar dolar olarak revize etmek zorunda kaldık. Son dört ayda kaydettiğimiz ihracat artışlarının da etkisiyle revize hedefin üzerine çıkarak 2020 yılını 25,5 milyar dolar ihracatla tamamlamayı ve 15. şampiyonluğumuza ulaşmayı başardık” dedi.

Baran Çelik, 2021 yılına yönelik olarak da “Yeni yıla hem salgına karşı aşı tedavilerinin başlaması hem de Birleşik Krallık ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmasının moral ve motivasyonu ile girdik. Son dört yıldır merakla beklediğimiz Brexit’in istediğimiz ölçüde sonuçlanmasıyla İngiltere’ye gümrük vergisiz ihracat avantajımızı korumaya devam edeceğiz. Bu noktada İngiltere ile STA sürecinin hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlayan Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’a ve Bakanlık yetkililerine otomotiv ihracatçıları adına teşekkür ederiz. 2021 yılında en büyük pazarımız Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm hedef pazarlara geçen seneden çok daha iyi rakamlarla ihracat yapmayı hedefliyoruz. Diğer yandan 2021 yılından itibaren Birleşik Krallık’ın AB ülkelerinden ayrılıp Diğer Avrupa Ülkeleri grubu altında değerlendirilecek olması ile en büyük pazarımız AB’nin ihracatımızdaki payı azalacak” dedi.

OİB’den pandemi döneminde ihracatı artırmak için üstün gayret

Türkiye otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek koordinatör birliği olan OİB, geçen yıl Covid-19 salgınının olumsuz etkilerini en aza indirmek için faaliyetlerini dijital ortamda sürdüren birlikler arasında öne çıktı. Salgının yayılmasını önlemek amacıyla heyet gezisi, fuar gibi yüz yüze tüm organizasyonlarını iptal eden OİB, haziran ayından itibaren Meksika, Birleşik Krallık ve Almanya’ya yönelik Dijital Sektörel Ticaret Heyetleri düzenledi. İhracatın lideri otomotiv sektörünün en büyük organizasyonu olan Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’nı 27 Ekim tarihinde online olarak gerçekleştiren OİB, Türkiye’nin otomotiv endüstrisinde yaşanan dijital dönüşümün bir parçası olmasına ve elektrikli araçlarda öncü olmasına katkı sunacak yarışmada dereceye girenlere toplam 250 bin TL ödül dağıttı. Rusya Adam Smith Konferansı’na katılarak etkili sunumlara imza atan OİB, aralık ayında Türkiye’nin ilk 3D otomotiv fuarı olan Auto Expo Türkiye Dijital Fuarı’nı da gerçekleştirdi. Fuarda Türkiye’nin önde gelen 55 otomotiv firması 3D ürünlerini sergileme şansı yakaladı. OİB, 2021 yılının bir bölümünde daha etkinliklerine dijital ortamda devam etmeyi planlıyor. Sonrasında pandeminin seyrine göre yüz yüze etkinliklere başlamayı hedefliyor.

Tedarik endüstrisi ihracatı aralıkta yüzde 18 arttı

Ürün grupları bazında Binek otomobiller 2020 yılında geçen yıla göre %20 azalışla 9 milyar 534 milyon dolar ihracat gerçekleştirirken, tüm otomotiv ihracatından aldığı pay %37,3 oldu. Geçen yıl Tedarik endüstrisi ihracatı %11,5, Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı %14 ve Otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da %25 düşüş kaydetti. Geçen yıl diğer ürün grupları altında yer alan Çekiciler ihracatı da %29,5 geriledi.

Geçen aralık ayında ise Binek Otomobil ihracatı %7 azalarak 1 milyar 43 milyon dolar olurken, Tedarik Endüstrisi ihracatı %18 artarak 941 milyon dolar, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı %44 artarak 575 milyon dolar ve Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı da %14 azalarak 140 milyon dolar oldu.

Aralıkta Tedarik Endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ihracatta %37 oranında artış görülürken, önemli pazarlardan İtalya’ya %58, İspanya’ya %54, ABD’ye %25, Fransa’ya %26 Rusya’ya %27, Polonya’ya %83, Belçika’ya %52 ihracat artışı, Romanya’ya %33, Fas’a %22 ve Slovenya’ya ise %43 düşüş yaşandı.

Binek otomobillerde önemli pazarlardan Fransa’ya %22, İspanya’ya %33, Slovenya’ya %23, İsveç’e %54 ihracat artışı yaşanırken, İtalya’ya %27, Almanya’ya %26, İsrail’e %14, Birleşik Krallık’a %13, Hollanda’ya %30, Belçika’ya %39 ihracat düşüşü oldu.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda ise en önemli pazar olan Birleşik Krallık’a %255, yine önemli pazarlardan İtalya’ya %39, Belçika’ya %31, Slovenya’ya %34, Fransa’ya %50, ABD’ye %100 ihracat artışı, Hollanda’ya %63 ve Almanya’ya %34 ihracat düşüşü görüldü. Otobüs Minibüs Midibüs ürün grubunda ise Fransa’ya %5, Almanya’ya %8 ihracat düşüşü, Fas ve Avusturya’ya da yüksek oranlarda artış kaydedildi.

Fransa, aralıkta en büyük pazar Almanya’yı geçti

Ülkeler bazında 2020 yılında en büyük pazar yine Almanya olurken, bu ülkeye 3 milyar 571 milyon dolar ihracat yapıldı. Almanya’ya ihracat %18 düştü. Aynı şekilde en büyük pazarlardan İtalya’ya %27, İspanya’ya %16, Fransa’ya %14 ihracat düşüşü yaşandı. Mısır’a ise ihracat %27 arttı.

Aralık 2020 döneminde ise en büyük pazar ünvanını Almanya’nın elinden alan Fransa’ya %26 artışla 371 milyon dolar ihracat yapılırken, Almanya’ya % 6 oranında artışla 357 milyon dolar ihracat kaydedildi. Üçüncü büyük pazar konumundaki Birleşik Krallık’a yönelik ihracat da %66 artarak 305 milyon dolar oldu. Yine önemli pazarlardan İspanya’ya %41,5 ABD’ye %48, Polonya’ya %40, İsveç’e %25 ihracat artışı, İsrail’e %11, Romanya’ya %38, Hollanda’ya ise %37 ihracat düşüşü yaşandı.

AB’ye ihracat aralıkta yüzde 13,5 arttı

AB Ülkeleri 2020 yılında %75,4 pay ve 19 milyar 266 milyon dolar ihracatla otomotivin en önemli pazarı konumunu korudu. Aralık 2020 döneminde ise AB Ülkelerine ihracat bir önceki senenin aynı dönemine göre %13,5 artışla 2 milyar 144 milyon dolar oldu. AB ülkeleri ihracattan yüzde %77 pay aldı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Tatavtodor nakliye bakım ve onarımına 10 milyon₽ harcayacak

JSC “Tatavtodor” şirketi, araçlar için orijinal yedek parça ve sarf malzemeler…