Anasayfa Yatırım Türkiye ve RF Tataristan Cumhuriyeti arasındaki ticari işbirliği görüşüldü
Yatırım - Şubat 12, 2021

Türkiye ve RF Tataristan Cumhuriyeti arasındaki ticari işbirliği görüşüldü

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kazan Başkonsolosu İsmet Erikan ve Ticaret Ataşesi İsmet Özkan RF Tataristan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şamil Ageyev ile görüştü. Görüşmede ikili ticaretin arttırılması konuları ele alındı.

Hali hazırda Tataristan’daki Türk yatırımları 2 Milyar Doların üzerinde bulunuyor ve SEZ Alabuga bölgesinde 7 tane Türk yatırımı bulunmakta. Tataristan’daki yatırımlar kazandırıyor ve yeni yatırımcıları çekmek için cazip fırsatlar sunuyor.

Aynı zamanda Türkiye’de Tataristanlı firmaların Türkiye’ye yatırım yapmalarını bekliyor. Daha önce Başkonsolos İsmet Erikan beyle yaptığımız röportajda şu ifadeleri kullanmıştı.

” Karşılıklı olarak çalışmak gerekiyor. Hem burada Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti’nin bir çaba göstermesi gerekiyor hem de Türkiye olarak bizim de çaba göstermemiz gerekiyor. Ticaret iki yolu olan faaliyettir. Bir gelişi, bir gidişi olur. Karşılıklıdır. Ben bunu bugüne kadar yaptığım tüm üst düzey temaslarda da dile getirdim. Türkiye’den burada yatırımın olması ne kadar sevindirici ise, biz Tataristan’dan da Türkiye’de yatırımcı görmek istiyoruz. Çünkü büyük Tatar şirketleri yurtdışında farklı ülkelerde faaliyet gösteriyorlar. Yurtdışına giderken onların listelerinde Türkiye’nin öncelikli olarak yer bulmasını isterim. Neden bugün Tatneft Petrol Şirketi Türkiye’ye gelip yatırım yapmasın. KamAZ Kamyon Fabrikası neden gelip yatırım yapmasın. Kazan Helikopter Fabrikası gelip neden yatırım yapmasın. Bu sorular benim de kafamı kurcalıyor.

Türkiye’nin çok güzel teşvik programları var. Yabancı ülkeler geliyor. Çinli geliyor, Japon geliyor, Koreli geliyor, Alman, İtalyan, Amerikalı var. Neden burdan şirketler yok. O sorunun da cevabını ben kafamda arıyorum. Bu soruya cevap bulmak lazım. Bizden kaynaklanan bir sıkıntı var ise o sıkıntının ne olduğunu ben duymak isterim, yardımcı olmak isterim. Burdaki kafalarda bir karışıklık var ise onu da bilmek isterim. Kafalarda soru işaretleri varsa onu da anlarım ve o soruların bize sorulması lazım derim. Cevaplarını verelim ve karşılıklı işbirliğini geliştirelim. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

“Sputnik V” aşısı ile 20 milyon Rusya vatandaşı açılandı

Rusya’nın Rospotrebnadzor Kurumu Başkanı Anna Popova, yaklaşık 20 milyon Rusya vatandaşını…