Anasayfa Ekonomi Türkiye- Rusya ”ilk ihracat blok treni” artık Rusya’da!

Türkiye- Rusya ”ilk ihracat blok treni” artık Rusya’da!

Geçtiğimiz günlerde Ankara’dan yola çıkan, Türkiye ile Rusya arasındaki ilk ihracat blok treni, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) güzergahı üzerinden Rusya’nın başkenti Moskova’ya yakın Kaluga Bölgesine vardı.

Habere göre, Türkiye’de BEKO firması tarafından üretilen 4 bin beyaz eşya, toplam 15 vagona yüklendi.

Söz konusu tren için karşılama töreni düzenlendi.

Etkinlikte konuşan Türkiye Cumhuriyeti’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, iki ülke arasındaki ilişkilerin önemli bir kısmını ekonomik temasın oluşturduğuna vurgu yaparak şöyle dedi: “Türk-Rus ilişkiler her alanda daha da artarak devam etmektedir.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in koyduğu ikili karşılıklı 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedef bağlamında faaliyetlerin sürdürüldüğünü kaydeden Samsar, “BTK demir yolu aslında İpek Yolu’nun da önemli bir unsuru, bu anlaşma bağlamında gerçekleştirilen bu ilk ihracatı karşılamaktan da memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Türk Büyükelçi, trenin sadece ihracat alanında değil aynı zamanda Türk ve Rus halkları arasında da bir dostluk köprüsü olacağını da kaydetti.

Törene katılan Rusya Demiryolları RJD Genel Müdür Birinci Yardımcısı Sergey Pavlov ise iki ülke  arasındaki ilk ihracat blok treninin ikili ticarete önemli katkılarda bulunacağını söyledi.

https://www.rtib.org/tr/haberler/turkiye-rusya-ilk-ihracat-blok-treni-artik-rusyada

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…