Anasayfa Duyurular Türkiye Cumhuriyeti’nin Kazan Başkonsolosu Tataristan Milli Müzesi’ni ziyaret etti

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kazan Başkonsolosu Tataristan Milli Müzesi’ni ziyaret etti

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kazan Başkonsolosu İsmet Erikan başkent Kazan’da bulunan Tataristan Milli Müzesi’ni ziyaret etti. Milli Müze Genel Müdür Vekili Svetlana İzmaylova ile yapılan görüşmede iki cumhuriyet arasında kültürel alanda işbirliği konuları konuşuldu. 

Sıcak bir ortamda geçen görüşmede Başkonsolos İsmet Erikan ülkeler ve bölgeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için kültürel temasların büyük önemine dikkat çekti ve cumhuriyetin kültürünün tanıtımı ve uluslararası projelerin uygulanmasında Tataristan Cumhuriyeti Milli Müzesi’nin önemini vurguladı. 

Tataristan Kültür Bakanlığı haberine göre, görüşmeden sonra Svetlana İzmaylova İsmet Erikan’ı müzede bulunan Türk koleksiyonu ile tanıştırdı.  

Müzenin fonu 17-20. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu kültürünü anlatan ve içinde sikkeler, kitaplar, silahlar, kumaşlar ve nakışlar, mücevher parçalarını içeren küçük ama çok değerli bir koleksiyon içeriyor. 

Başkonsolos Erikan bu koleksiyondan nadide eşyalarla tanıştı ve özellikle, İstanbullu ustaların sanatsal tekniklerini bize getiren 17. yüzyıl takı sanatının eşsiz eserlerini inceledi. 

Müze personeli Türk diplomata müze koleksiyonundaki çok sayıda Türk kumaşı da gösterdi.  

Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosu İsmet Erikan, Tataristan halklarının tarihine ve kültürüne ayrılan bölümlerin ilgi ile gezdiği Milli Müze’de Değerli Misafirler Kitabı’nı da imzaladı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…