Anasayfa Ekonomi Türkiye 6 ayda ne kadar turizm geliri elde etti?

Türkiye 6 ayda ne kadar turizm geliri elde etti?

Merkez Bankası tarafından açıklanan yılın ilk yarısına ait ödemeler dengesi raporu, Türkiye’nin turizm geliri anlamında hedefin uzağında olduğunu gösterdi.

Merkez Bankasının raporuna göre Türkiye; ocak-şubat-mart dönemini kapsayan ilk çeyrekte 2 milyar 48 milyon dolar, nisan-mayıs-haziran aylarını kapsayan ikinci çeyrekte ise 2 milyar 531 milyon dolar turizm geliri elde etti.

İlk ayda elde edilen turizm gelirinin toplamı 4 milyar 579 milyon olurken, bu tutarın 482 milyon dolar yurt dışında yaşayan vatandaşlardan elde edildi.

Türkiye’ye gelen turistlerin kişi başı harcaması yabancılarda 687 dolar, yurt dışında yaşayan vatandaşlarda ise 728 dolar olarak hesaplandı.

Türkiye, 6,3 milyonu birinci çeyrek, 10,5 milyonu ise ikinci çeyrekte olmak üzere ilk yarıda toplam 16,9 milyon ziyaretçi geldi.

Hedefin uzağında

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin 2021 yılı yılı turizm geliri hedefinin 20 milyar dolar olduğunu açıklamıştı. Bu hedefe ulaşılabilmesi için Türkiye’nin yılın geri kalanında 15 milyar 421 milyon dolar turizm geliri elde etmesi gerekiyor.

https://www.turizmguncel.com/haber/turkiye-6-ayda-ne-kadar-turizm-geliri-elde-etti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…