Anasayfa Yatırım Türk Limak şirketi, Rusya’da havaalanı terminali projesi için anlaşmayı imzaladı

Türk Limak şirketi, Rusya’da havaalanı terminali projesi için anlaşmayı imzaladı

Rusya’da çeşitli dev inşaat projelerine imza atan Türk Limak şirketinin, ülkenin en kuzey bölgelerinden biri olan Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi’nde havaalanı terminalı pojesi için anlaşmayı imzaladı.

Rus basınına göre, Rusya Bölgeler Havalimanları Yönetim Şirketi Genel Müdürü Yevgeni Çudnovski ve Türk Limak şirketine ait Limak-Maraşstroy firması yönetici ortağı Selçuk Karaca, söz konusu yolcu terminali inşaatı için genel bir sözleşme imzaladı.

Anlaşmaya göre, Limak-Maraşstroy firması, Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi’nin Novıy Urengoy kentinde havaalanı terminalı inşa edecek. Bu arada bu kent, aynı zamanda  “doğalgaz başkenti” de sayılmakta.

Daha önce de Rus basınında çıkan haberlere göre, Novıy Urengoy Havalimanı (Rus zengin işadamı Viktor Vekselberg’in Renova grubunun havalimanı varlıklarını birleştiren Bölgeler Havalimanları Holdingi’nin bir parçası), bir yolcu terminali yapımı için sözleşme imzalamıştı. Haberde, “Hava limanı basın servisinin 23 Ekim’de bildirdiğine göre yarışmanın galibi Limak Maraş şirketi oldu. Bu müteahhit şirket, aynı zamanda Bölgeler Havalimanları Holdingi’nin bir parçası olan Platov havalimanını (Rostov-on-Don kenti) inşa etti.” bilgisi verilmişti.

Projenin toplam yatırım hacmi yaklaşık 11 milyar ruble olacak.

Bölgedeki en büyük havaalanının yeni yolcu terminali 18 bin metrekarelik bir alana sahip. Üç teleskopik merdiven ve 12 check-in kontuarıyla donatılacaktır. Kapasitesi saatte 840 yolcu ve yılda 1,45 milyon olacak.

Bu arada, Limak-Maraşstroy firması, Rusya’nın Sibirya bölgesinde, Kemerovo kentinde Kemerovo Havaalanı’nın yeni terminalını inşa ediyor.

Ayrıca, Türk Limak şirketi, Rusya’nın Sibirya bölgesinin merkez kentlerinden sayılan Omsk’da “Arena Omsk” isimli dev spor tesisini de inşa edeiyor.

Ocak ayında Türk Limak şirketine ait Limak-Maraşstroy Rusya’ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti’nde Ufa Doğu Çıkışı Otoyol İnşaatı projesini de başlatmıştı.

Bu arada  daha önce Limak, Rusya’nın Habarovsk, Rostov ve Volgagrad kentlerde de dev iinşaatlara imza atmıştı.

FUAD SAFAROV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…