Anasayfa Duyurular Turistik Doğu Ekspresi’nde son durak: Kars
Duyurular - Turizm - Aralık 14, 2021

Turistik Doğu Ekspresi’nde son durak: Kars

Pendemi nedeniyle ara verilen seferlerine yarın yeniden başlayacak Turistik Doğu Ekspresi ile son durak olan Kars’a gidecek yolcular, tarihi ve doğal güzellikleri bir arada görecek.

Doğu Ekspresi’ne yolcu talebinin artması üzerine bu talebin karşılanması, yolculara daha iyi hizmet sunulması ve iç turizme katkı sağlamak amacıyla 2019 yılında aynı hatta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ iş birliğinde Turistik Doğu Ekspresi treni hizmete sunuldu.

1310 kilometre yol katediyor

TCDD Taşımacılık AŞ’nin en uzun rotalarından biri olan Doğu Ekspresi, Ankara’dan hareket edip Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum güzergahında 1310 kilometre yol katettikten sonra son durağı Kars’a ulaşıyor.

Ankara-Kars arasındaki ilk seferini 29 Mayıs 2019’da yapan ve turistlerin beğenisini toplayan Turistik Doğu Ekspresi, tüm dünyayı etkileyen COVID-19 salgını önlemleri çerçevesinde 2020’de seferlerine ara verdi.

Verilen ara sonrası ilk sefer 15 Aralık’ta

COVID-19 önlemlerinde normalleşmeye dönülmesiyle yeniden seferlerine başlayacak olan turistik tren, ara verildikten sonra ilk seferini 15 Aralık Çarşamba günü yapacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun uğurlayacağı yolcularıyla Ankara’dan hareket edip son durağı Kars’a ulaşacak Turistik Doğu Ekspresi ve halen seferlerine devam eden Doğu Ekspresi Treni ile kente gelen yerli ve yabancı turistler, güzergah boyunca karla kaplı Anadolu’nun içlerinde “masalsı yolculuk” yapıyor.

Her iki trenin son durakları olan Kars, bu sayede özellikle kışın çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Kars’a gelen yolcular, Kafkaslar’dan Anadolu’ya ilk giriş kapısı olma özelliğiyle ayrı öneme sahip olan “Dünya kenti”, “medeniyetler beşiği”, “binbir kilise” ve “40 kapılı şehir” olarak bilinen UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Ani Ören Yeri’ni, Kars Kalesi’ni, Anadolu’da yapılan ilk Türk camisi Ebul Menucehr Camisi’ni, Amenaprgiç Kilisesi’ni, Ani Katedrali’ni, Dikran Honentz Kilisesi’ni, Abugamir Pahlavuni Kilisesi’ni ziyaret ediyor.

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden olan ve kışın yüzeyi buzla kaplanan Kars-Ardahan arasındaki Çıldır Gölü’nü de ziyaret eden turistler, kışın 123 kilometrekare alanının tamamı buzla kaplanan bu gölde atlı kızaklarla gezinti yaparak, göl üzerindeki buzları kırıp Eskimo usulü balık avlayabiliyor.

Türkiye’deki üç interaktif müze arasında yer alan Kars’taki Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi’nin yanı sıra gravyer başta olmak üzere çeşitli peyniriyle ünlü Boğatepe köyü ve Susuz Şelalesi de kente gelen turistlerin uğrak mekanları arasında bulunuyor.

Yeterli kar kalınlığına ulaşılmasıyla kayak sezonunu açacak olan, sarıçam ormanları arasında yer alan Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi’nde ya da Ardahan’daki Yalnızçam Kayak Merkezi’nde kayağın keyfini çıkartabilecek olan turistler, konakladıkları otellerde kışın vazgeçilmez lezzetlerinden kaz eti yiyebiliyor.

Turistik Doğu Ekspresi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TCDD Taşımacılık AŞ iş birliğinde turizme katkı amacıyla hayata geçirilen ve 29 Mayıs 2019’da ilk seferine başlayan Turistik Doğu Ekspresi, COVID-19 salgını nedeniyle 2020’nin mart ayında seyahate ara vermişti.

Ankara-Kars-Ankara güzergahında Doğu Ekspresi’ne alternatif olarak konulan Turistik Doğu Ekspresi, Erzincan, Erzincan-İliç, Erzurum, Sivas-Divriği ve Sivas-Bostankaya istasyonlarında uzun süreli durarak, yolcularının buralarda keşfe çıkmasına imkan sağlıyor.

Ankara-Kars yönünde Erzincan’da 2 saat 50 dakika, İliç’te 3 saat 5 dakika ve Erzurum’da 2 saat 40 dakika duran turistik tren, Kars-Ankara yönünde ise Divriği’de 2 saat 50 dakika ve Bostankaya’da 3 saat 15 dakika mola veriyor.

Ankara-Kars arasında haftada 2 tren olmak üzere karşılıklı olarak yapılacak seferlerde 1310 kilometrelik parkuru 31,5 saatte tamamlayacak trenler, Ankara’dan çarşamba ve cuma günleri, Kars’tan cuma ve pazar günleri hareket edecek.

https://www.trthaber.com/haber/ekonomi/turistik-dogu-ekspresinde-son-durak-kars-635750.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

RF Tataristan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Başkanı Türkiye iş çevreleriyle toplantı gerçekleştirdi

Rusya Federasyonu Tataristan Başbakan Yardımcısı – Sanayi ve Ticaret Bakanı Oleg Kor…