Anasayfa Ekonomi Tula bölgesi ile Türkiye arasında dış ticaret arttı
Ekonomi - Eylül 4, 2020

Tula bölgesi ile Türkiye arasında dış ticaret arttı

2019 yılında Rusya'nın başkenti Moskova'ya yakın Tula bölgesi ve Türkiye arasında dış ticaret hacminin yüzde 38, Türkiye'ye ihracatın da yüzde 52 arttığı kaydedildi.

Basına bilgi veren Tula Bölgesi Girişimcilik ve Tüketici Piyasası Komitesi Başkanı Vyaçeslav Romanov, Türkiye ile ticari ekonomik ilişkilerin artırılmasından yana olduklarını kaydetti. Romanov, “Tula bölgesi yetkilileri, Türkiye ile dış ticaret işbirliğini artırmaya hazırlanıyor.” dedi.

Bu arada verilere göre 2019 yılında Tula bölgesi ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacmi, 2018’e göre yüzde 38,6 daha fazla ve 214,1 milyon dolar olarak gerçekleşti. Tula mallarının ihracatı ise yüzde 52 arttı:  2019’daki rakamsal olarak 165 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye, Tula bölgesinin ihracatçı ülkeleri arasında 10. sırada yer almaktadır.

2020’nin ilk yarısında Türkiye’ye yapılan Tula mallarının ihracatının başlıca mal kalemleri: demirli metaller ve bunlardan elde edilen ürünler, organik kimyasallar, gübreler, öğütme ürünleri, kimyasal ürünler, meyve ve sebzeler, mekanik ekipmanlar, makine ve bilgisayarlar, plastikler. Aynı zamanda en büyük artış diğer kimyasal ürünler ihracatında da  kaydedildi.

FUAD SAFAROV

https://www.rtib.org/tr/haberler/tula-bolgesi-ile-turkiye-arasinda-dis-ticaret-artti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Türkiye, 2020 ve 2021’in ilk 2 ayında 17 milyon turist ağırladı

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında güvenli turizm uygulama…