Anasayfa Ekonomi TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: “Türkiye olarak Tataristan ile daha fazla ticaret ve işbirliği yapmak istiyoruz”
Ekonomi - Röportajlar - Aralık 27, 2021

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: “Türkiye olarak Tataristan ile daha fazla ticaret ve işbirliği yapmak istiyoruz”

2021’in son günlerinde turktatar.com olarak, siz değerli okularımız dikkatine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile gerekleştirdiğimiz kısa röportajımızı sunuyoruz.

Rifat Bey son yıllarda daha da gelişme eğiliminde olan Rusya-Türkiye iktisadi ilişkilerine nasıl bir değerlendirme yapabilirsiniz?

Birliğimizin Moskova’da bir temsilciliği bulunmaktadır. Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odasıyla, ikili düzeyde ve Eurochambers bünyesinde birlikte çalışıyoruz. Aynı zamanda, Rusya Sanayi ve Girişimciler Birliği ile de birlikte çalışıyoruz.

Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerin gelişmesine çok önem veriyoruz. İkili iktisadi ilişkilerimizi en üst düzeye çıkarmak istiyoruz. Rusya, Türkiye’nin en önemli dış ticaret ortaklarından biridir. İş insanlarımız uzun süredir Rusya Federasyonu’nda aktiftir. Ayrıca başarılı ortaklıklar da tesis ettiler. Bunun sonucu olarak, tüm dünyayı sarsan Covid 19 pandemisine rağmen, 2020 yılında Rusya ile ticaret hacmimiz 22 milyar dolar olarak gerçekleşti. Asıl hedefimiz ise iki ülkenin ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaştırılmasıdır. Ticaret, enerji, müteahhitlik, yatırım ve turizm alanlarında işbirliğimiz bu hedefe ulaşmamıza yardımcı olacaktır.

Tataristan-Türkiye ticari ilişkilerine değinecek olursak neler söylemek istersiniz?

Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğinin genişlemesi, Tataristan’la ilişkilerin gelişmesine de büyük katkı sağlıyor. RF Tataristan Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu’nun ekonomik açıdan en gelişmiş, en zengin ve refah seviyesi en yüksek bölgelerinden biri. Ayrıca, Tataristan ile olan ikili ilişkilerimiz, güçlü tarihi ve iktisadi geçmişe dayanıyor. Dolayısıyla, Tataristan’la daha fazla ticaret ve işbirliği yapmak istiyoruz.

Tataristan, firmalarımız için önemli yatırım merkezi haline gelmiştir. Rusya’daki Türk yatırımlarının en önemli bölümü Tataristan’da yer almaktadır.Tataristan’da faaliyet gösteren yabancı sermayeli şirketler arasında, Türkiyeli firmalar ilk sıradadır. Bu da bize ayrı bir gurur ve mutluluk vermektedir. Toplam Türk yatırımları 2,5 milyar dolar civarındadır.

Türk sermayesinin Tataristan’da birinci sırada olmasında, RF Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un katkısı çok büyük. Kendilerine turktatar.com sitesi üzerinden tekrar şükranlarımızı sunmak isteriz.

Rıfat Bey son rakamlara göre Rusya ve aynı zamanda Tataristan’a yapılan Türk yatırımları ne kadardır ve ileride hangi alanlarda Türk yatırımlarının yapılması beklenmektedir?

Türk müteahhitlik firmaları tarafından 2021 yılı Kasım ayı sonu itibarıyla Rusya’da toplam 91 milyar dolar tutarında, 2090 adet proje gerçekleştirilmiştir.  Bu projelerden 2,5 milyar doları Tataristan’dadır. Büyük inşaat projelerinde firmalarımız faaliyetlerine devam ediyor. Önümüzdeki dönemde de yerel ortaklarla yeni projeleri gerçekleştirmek istiyoruz.

Türk iş insanları olarak aramızdaki ticaret ve yatırım hacmini daha da artırmak istiyoruz. Her alanda ticaret ve yatırım imkanınız var. Özellikle enerji, petrokimya ve otomotiv sektöründe faaliyet gösteren büyük şirketlerin Türkiye’deki yatırım imkânlarından faydalanabileceğini düşünüyoruz.

RF Tataristan’ın helal pazarına verdiği önemini de biliyoruz. Bu bağlamda, helal gıda alanında da ortak projeler gerçekleştirebiliriz.

Diğer muhtemel işbirliği alanımız ise elektronik ticaret. Rusya dünyanın en hızlı büyüyen e-ticaret ülkelerinden biridir. Türkiye ise e-ihracat konusunda deneyimli ve güvenilir bir ortaktır.  Türk markalarımızı Rusya pazarına e-ticaret yoluyla ulaştırmamız ikili ticaretimizi olumlu etkileyecektir.

Kısacası Türkiye iş dünyası olarak Tatar mevkidaşlarımızla her alanda birlikte çalışmaya hazırız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

“KFU dört yıl boyunca fiyatları düşük tuttu”: Kazan’daki üniversitelerde okumanın maliyeti ne kadar?

Tataristan üniversiteleri, 2024/25 başvuru sahipleri için ücretli eğitimin maliyetini kesk…