Anasayfa Röportajlar THY Kazan Ofisi Müdürü Fırat Kiriş: “Bizim beklentilerimiz RF Tataristan ve Türkiye arasındaki ilişkilerde kusursuz bir köprü olmaktır”

THY Kazan Ofisi Müdürü Fırat Kiriş: “Bizim beklentilerimiz RF Tataristan ve Türkiye arasındaki ilişkilerde kusursuz bir köprü olmaktır”

Türk Hava Yolları’nın Kazan Ofisi Müdürü Fırat Kiriş ile Türktatar.com olarak THY’nın iki ülke arasındaki rolünü konuştuk. Ve aynı zamanda siz okurlarımız için 2018’i değerlendirdik ve 2019’da olacak değişiklikleri de öğrendik.

Fırat Bey 2018 yılında Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti başkenti Kazan’da büyük organizasyonlar gerçekleşti. Bunlar Türk Hava Yolları’nın Kazan Ofisi’nin çalışmasını nasıl etkiledi?

Evet, 2018’de bizler için bölgede yaşanan uluslararası etkinliklerin çok büyük olumlu etkisi oldu. Bunların başında geleni elbette Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası’ydı. Haziran ve Temmuz 2018’deki Uluslararası Kazan Havaalanındaki yolcu yoğunluğu bilhassa onu gösteriyor.

Bununla beraber Kazan Havalimanı 2018 yılında 2017’ye göre daha fazla yolcu taşıdı.Tarihinde 3 milyonuncu yolcuyu ilk kez gördü. Geçen yılın Aralık ayında 3 milyonuncu yolcu Türk Hava Yolları yolcusu olmuştu. Biz de bir etkinlik düzenleyerek bu yolcumuzu tebrik ettik.

Biz geçen kış döneminde Airbus tipi A319 ile haftada 5 uçuş yaptık. Şimdi de kıştan yaza kapasitemizi artırarak giriyoruz. Nisan’dan itibariyla İstanbul-Kazan olarak haftada 6 uçuş yapmaya başladık.

6 Nisan’da da biz Atatürk Havaalanından İstanbul Havaalanına taşındık ve bu tarihin en büyük taşınma operasyonu oldu. Artık yeni havalimanından yolcularımıza daha farklı seyahet imkanları sunacağız. Bu sadece Kazan havalımanı yolcusu olmayacak, Kazan çıkışlı uluslararası seyahette yolculara çok farklı deneyimler kazandıracaktır.

Siz Kazan çıkışlı seyahet dediniz, acaba Kazan’dan tranzit geçişler için THY’nı kullanan yolcular çoğunlukla hangi ülkelere gitmeyi tercih ediyorlar?

Kazan yolcularımızın yarıdan fazlası İstanbul aktarmalı farklı bir Uluslararası noktaya seyahet ediyorlar. Bunlar Avrupa, Amerika, Afrika, Asya gibi noktalar. Kalanı da Türkiye yolcusu. Türkiye yolcusunun da yarısı İstanbul’da kalıyor. Kalan yolcular da Antalya, Alanya, Dalaman, Bodrum, İzmir, Ankara ve Adana en çok tercih ediyor.

Biz Türkiye tarafında yeni pazarlar oluşturmaya çalışıyoruz. Örneğin kış turizminde Erzurum Palandöken, kültür turizminde Kapadokya, Nevşehşr, Kayseri, termal turizmde Denizli (Pamukkale) uçuşları. Bunların tanıtımına devam ediyoruz. O bölgelere tanıtım turları yaptık, burdan acenteleri götürdük.

Bildiğimiz kadarıyla Türk Hava Yolları Tataristan’da yabancı hava yolları arasında en eski hava yolu şirket…

Evet, biz Tataristan’da en istikrarlı en eski bayrak taşıyıcıyız bu noktada. Bu konuda her zaman ticari yaklaşmıyoruz. Kazan için ne yapabiliriz diye onu da düşünüyoruz. Dolayısıyla bizim beklentilerimiz iki ülke arası-Tataristan ve Türkiye arasındaki ilişkilerde kusursuz bir köprü olmaktır. Bu köprüyü doğru kurmak ve makul fiyatlarla insanların kolay erişebileceği bir köprüyü doğru ve sağlam şekilde kurmamız gerekiyor.

Biz burada hem Tatar hem Rus arkadaşlarla çalışıyoruz ve stratejimiz büyüme yönünde. Her gün daha iyi, her gün daha fazla diye çalışıyoruz. Bu noktada Türkiye tanıtımlarına daha çok ağırlık veriyoruz.

Ağustos’ta Hac yolcularımız da geçen seneye göre yüzde 10 oranında daha fazla. Talepler her geçen gün artıyor. Bu bizim için çok önemli bir görev. Hac operasyonu her geçen yl daha da zorlaşıyor. Tamamıyla ticari bir amaç güderek yaptığımız bir faaliyet değil.

Bununla birlikte Ağustos’ta Kazan’da WorldSkills Şampiyonası var. O dönemdeki uçak kapasitemizi ihtiyaca göre konumlandırdık. Buradaki uluslararası etkinlikleri yakından takip ediyoruz.

Sonuçta Tataristan Yatırım Ve Kalkınma Ajansının faaliyetleri de her geçen gün daha da artıyor. Tataristan yabancı yatırımları çok çeken bir nokta. Ve yabancı yatırımların ilk kriterleri de lojistik oluyor. Yani seyahet imkanı, taşımacılık imkanı çok önemli bir kriter oluyor.

THY’nın İstanbul-Kazan seferleri Nisan’da altıya çıktı ve bu artış Haziran’da da devam edecek diye duyduk…

Evet 1 Temmuz itibariyle İstanbul-Kazan seferlerimizi haftada 7 uçuşa çıkacak. İnşallah böyle de devam edecek.

Bu yedinci sefer yine aynı saatlerde mi yapılacak?

Evet aynı. Kazan’dan gece 02.00’da kalkış ve İstanbul’a 05.55’te iniş olacak.

Okurlarımızdan da duyduğumuz soruyu sormak istiyoruz, acaba İstanbul-Kazan uçak seferleri gündüz düşünülüyor mu?

Uçak seferlerinin gece yapılmasının sebebi tranzit seferlerdir.Yolcularımız sabah erkenden İstanbul’a indiğinde yolcumuz saat 10:00’da Paris’te olabiliyor. Bu nedenle Kazan-İstanbul seferlerinin gece yapılması uygun oluyor. Kazan Ufa veya Yekaterinburg gibi Türkiye’ye göre iki saat önde olsaydı, biz de sabah saat 7-8 gibi kalkış yapabilirdik buradan. Bu şehirlerin avantajı budur ve onlar bunu çok iyi kullanıyor.

İstabul-Kazan seferlerinin yedincisi hangi uçaklarla yapılacak?

Boing 737 uçağı olacak. Aslında tüm seferlerimiz de Boing uçakları ile yapılmaktadır. Sadece kış döneminde Airbus uçakları ile seferler düzenledik. Önümüzdeki kış döneminde sanırım Boing uçakları devam eder diye düşünüyorum.

Uçakların kapasitesi kaç kişiliktir?

16 business ve 135 economy class olacak. Buna ilave olarak THY’nın bazı ayrıcalıkları olduğunu belirtmek isterim. Örneğin Stoppower işlemi. Nedir bu? Tranzit uçuşlarda 20 saatlik bir ara olan yolcularımıza İstanbul’da bir gece ücretsiz konaklama sunuyoruz. Yeter ki seyahette 20 saatlik bir bağlantı olsun. Bu tabii isteğe bağlı bir işlem. Yolcu tercih ederse gerçkeleşir. Economy class’ta 4 yıldız, Business class’ta da 5 yıldızlı otel sunuyoruz. Bunun dışında uzun beklemelerde de yolcularımıza otelde konaklama imkanı sunuyoruz.

Kazan hariç THY Rusya’nın hangi şehirlerine haftanın her gününde sefer gerçekleştiriyor?

Sankt Petersburg ve Moskova hariç Krasnodar’a her gün seferlerimiz vardır.

Fırat Bey, İstanbul-Kazan arasında yeni 7. sefer açıldıktan sonra bilet fiyatlarında bir değişiklik olabilecek mi?

THY’ı Rusya’nın 10 noktasına uçuş yapıyor. Genel kampanyalarla beraber Kazan gibi sefer artışı planlanan noktalarda ilave kampanyalar yapıldı. Yolcularımıza elbettte daha uygun ücretlerle seyahet imkanı sunacağız.

Biz Uluslararası Kazan Havalimanı’ndan Uluslararası İstanbul Havalimanı üzerinden dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu ile biz uluslararası bir köprü görevi görüyoruz. Ve bunun bilinci ile saha paydaşlarımıza olabildiğince fazla destekte bulunuyoruz. Ve Kazan’da Türk Hava Yolları olarak operasyon yapmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…