Anasayfa Technology Telegram Tataristan’da en popüler haber servisi oldu
Technology - Mart 21, 2022

Telegram Tataristan’da en popüler haber servisi oldu

Mart 2022’de Telegram hizmeti, Rusya’da ilk kez WhatsApp’ı geçerek ülkedeki en popüler haber servisi oldu. Hizmet, 24 Şubat’tan itibaren aktif olarak büyümeye başladı. Bu sonuçlara MegaFon uzmanları tarafından, Büyük Veri araçları kullanılarak mobil İnternet trafiğinin analizine dayalı olarak ulaşıldı.

Mart ayının ilk iki haftasında Telegram’ın toplam mesajlaşma trafiğindeki payı geçen ayın aynı dönemine göre yüzde 48’den yüzde 63’e yükseldi. Hizmetin popülaritesi, diğer anlık mesajlaşma programlarına ve sosyal ağlara erişim kısıtlamaları zemininde arttı: Telegram yalnızca bir iletişim aracı değil, aynı zamanda ana bilgi içeriği kaynaklarından biri haline geldi.

WhatsApp’ın payı yüzde 48’den yüzde 32’ye düştü, şimdi trafikte ikinci sırada yer alıyor. Viber’in payı da azaldı: yüzde 5’ten yüzde 4’e.

Telegram’ın popülaritesi neredeyse Rusya genelinde artıyor. 2021’in sonunda hizmet 55 bölgede ana iletişim aracıysa, şimdi 82 bölgede lider durumda. İstisnalar, WhatsApp’ın en popüler haber servisi olmaya devam ettiği Karaçay-Çerkes, Dağıstan ve Çeçenistan Cumhuriyetleri.

Tataristan’da durum federal merkeze benzer: Mart’ın ilk yarısında Telegram’ın toplam haberci trafiğindeki payı (Şubat ayının aynı dönemine kıyasla) yüzde 49’dan yüzde 62’ye yükseldi.

WhatsApp’ın payı yüzde 51’den yüzde 37’ye, Viber’in payı yüzde 0,6’dan yüzde 0,5’e düştü.

Telegram, günlük mobil trafik tüketiminde de lider oldu: ortalama olarak, bir kullanıcı hizmete 101 Mb trafik harcıyor, WhatsApp kullanıcıları 26 Mb, Viber – 8 Mb.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Tataristan’daki lojistik merkezlerine 9,4 milyar RUB yatırım yapıldı

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti Yatırım Geliştirme Ajansı başkanı Talia Minull…