Anasayfa Ekonomi Tatneft ve KazMunayGas ortak projelerin geliştirilmesi için bir anlaşma imzaladı

Tatneft ve KazMunayGas ortak projelerin geliştirilmesi için bir anlaşma imzaladı

RF Tataristan Cumhuriyeti’nin Tatneft  Petrol Şirketi ve Kazakistan Cumhuriyeti’nin KazMunayGaz Şirketi arasında ortak projelerin geliştirilmesi için anlaşma imzalandı. 

İmza töreni Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mişustin, Kazakistan Başbakanı Askar Mamin ve Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un katılımıyla Kazan’da düzenlenen Avrasya Ekonomik Birliği Zirvesi’nde gerçekleşti.  

Anlaşma daha fazla işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Tatneft Petrol Şirketi Genel Müdürü Nail Maganov ve KazMunayGas Yönetim Kurulu Başkanı Alik Aidarbayev tarafından imzalandı. 

Anlaşma gereği taraflar, Kazakistan Cumhuriyeti topraklarında jeolojik arama ve petrol ve gaz projelerinin uygulanmasında birlikte çalışmayı planlıyorlar. 

Ayrıca bütadien kauçuklarının endüstriyel üretiminin, Tengizchevroil LLP hammaddelerine dayalı olarak 2025 yılında Kazakistan Cumhuriyeti’nin Atyrau bölgesinde başlaması planlanıyor.  Üretim kapasitesi – 186 bin ton bütadien kauçuğu ve 170 bin ton izobütan. Hazır ürünler Türkiye, Avrupa ülkeleri, Rusya ve Çin’e ihracat için tedarik edilecek. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…