Anasayfa Duyurular Tataristanlı bilim adamları felçi önlemek için benzersiz bir yöntem geliştirdiler

Tataristanlı bilim adamları felçi önlemek için benzersiz bir yöntem geliştirdiler

Tataristan doktorlarının bulduğu yöntem, 2021’in ilk yarısı için Rospatent “Rusya’nın en iyi 100 icadı” nın ilk on en iyi icadına dahil edildi. Bu tedavi yöntemi sayesinde, bir damar kazası sonrasında mağdurun kaybettiği fonksiyonları geri kazanması çok daha kolay ve hızlı olacak. 

Rospatent’in yorumunda da belirtildiği gibi, yeni tedavi yöntemi önümüzdeki yıllarda tıp biliminin en acil ve yoğun gelişen alanlarından biri olacak. 

Doktorlar iskemik serebral felçte nöronları inhibe etmek için bir gen tedavisi yöntemi geliştirdi. 12 kişiden oluşan doktorlar ekibinin 10 yılı aşkın bir süredir bu yöntem üzerinde çalıştığı kaydedildi. 

Bilim adamlarının dediği gibi, bu terapi tıp gündeminde: serebral felç, hem Rusya’da hem de yurtdışında ölüm ve sakatlığın ana nedenlerinden birini oluşturuyor 

Her yıl 100 bin nüfustan 125’i beyin felci nedeniyle ölmekte. Vakaların yüzde 80’i tam olarak iskemik inmeden oluşmakta. Artık Tataristanlı doktorların bulduğu yontem sayesinde nöronları kurtarmak mümkün olacak. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…