Anasayfa Ekonomi Tataristan’da yıllık enflasyon Ocak 2021’de% 5,1’e yükseldi
Ekonomi - Şubat 18, 2021

Tataristan’da yıllık enflasyon Ocak 2021’de% 5,1’e yükseldi

Tataristan’da bu yılın Ocak ayında yıllık enflasyon, Aralık 2020’deki % 4.8’den sonra % 5.1’e yükseldi. Merkez Bankası yaptığı açıklamada, mal ve hizmet fiyatlarının büyüme oranlarının Rusya’da (% 5,2) ve Volga Federal Bölgesi’nde (% 5,5) ortalamanın altında kaldığını söyledi.

Enflasyonun yükselmesi, bazı mahsullerin arzındaki düşüş, dünya piyasalarında gıda fiyatlarının artması ve 2020’de meydana gelen rublenin zayıflamasından kaynaklandığını belirtti.

Ocak ayında gıda enflasyonu% 7,5’e yükseldi (Aralık’ta% 7,1). İhracat vergilerinin getirilmesi beklentisiyle yurtdışına yapılan buğday sevkiyatlarının rekor göstergeleri, iç pazarda tahıl fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Gıda dışı enflasyon% 5,3’e (Aralık ayında% 4,9) ulaştı. Bazı mallara olan talebin artması nedeniyle fiyatlardaki artış  devam etti.

Hizmet fiyatları yıllık artış oranı Aralık ayındaki % 1.8’den % 2’ye yükseldi. Bu, genel Rusya dinamiklerinden (% 2,8) ve Volga Federal Bölgesi’ndeki (% 2,9) dinamiklerden önemli ölçüde düşük olarak gerçekleşti.

Bu yılın başında Rusya’da yıllık enflasyonun yükselmeye devam ettiği bildirilmişti. Şubat ayında zirve yapacağı düşünülüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

Rusya’da Türk kahvesinin faydaları anlatıldı

Ruslar Türk kahvesiyle yeni tanışmadı belki ama sağlığa faydalarını yeni yeni öğrenmeye ba…