Anasayfa Duyurular Tataristan’da Ramazan ayında teravih namazı kılınmayacak ve toplu iftarlar verilmeyecek

Tataristan’da Ramazan ayında teravih namazı kılınmayacak ve toplu iftarlar verilmeyecek

Tataristan Cumhuriyeti Diyanet İşleri Ülema Şurası’nın aldığı karara göre şu anda ülke genelinde uygulanan izolasyon rejiminden dolayı Tataristan camilerinde Ramazan ayında teravih namazı kılınmayacak ve iftarlar verilmeyecek.

Bu karar 23 Mayısa kadar veya başka bir karar alınana kadar geçerli kalacaktır.

Ülemaların belirlediği nisap miktarı 280 bin ruble (altın üzerinden). Fitre sadakasının nisap miktarı 22 bin ruble (gümüş üzerinden). Zekat el-Fitre sadakasının miktarı arpa üzerinden 100 ruble, üzüm üzerinden 600 ruble. Fidiye miktarı ise günlük 200 ruble olarak belirlenmiş.

Bunun dışında 18 Mart 2020’de alınan kararlar çerçevesinde kalabalığın katıldığı meclisler geçici olarak durdurulmuştur. Bu da Tataristan müslümanları iftar yemeklerini çok az insanın katıldığı şekilde yapabilecekleri anlamına geliyor.

Ramazanın başlangıç tahiri 24 Nisan. Bitiş tarihi 23 Mayıs. İlk teravih 23 Nisan. Ramazan bayramı 24 Mayıs olarak belirlenmiş.

Bayram namazı hakkında Diyanet İşleri daha sonra açıklama yapacak.

Haber kaynağı: https://www.tatar-inform.ru/news/religion/04-04-2020/mesyats-ramadan-v-mechetyah-tatarstana-proydet-bez-taravih-namaza-i-iftara-5733882

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…