Anasayfa Duyurular Tataristan’da koronavirüs enfeksiyonu geçirenler kan plazmasını dondurabiliyorlar
Duyurular - Eylül 14, 2020

Tataristan’da koronavirüs enfeksiyonu geçirenler kan plazmasını dondurabiliyorlar

Tataristan'da koronavirüs enfeksiyonu geçirenler kendileri ve sevdikleri için kan plazmasını dondurma imkanına kavuştular. Plazmaferez prosedürü Kazan Federal Üniversitesi'nde yapılıyor.

Kazan Federal Üniversitesi Tıp Profesörü Albert Rizvanov plazmaferez geçiren ilk kişi oldu. 

COVID-19’a karşı bir aşı geliştirme merkezinde çalışan bilim adamı koronavirüs enfeksiyonu geçirmiş ve yüksek antikor titresi olan kişiler için kan plazmasının dondurulmasının bir tür “biyolojik sigorta” olduğunu söyledi. 

Rizvanov Tataristan’ın gelecekte gerekirse insanın kendisine veya aile üyelerinyardım etmek için kan plazmasını dondurmak için eşsiz bir fırsata sahip olduğunu kaydetti. 

Bilimadamı kan plazmasını dondurmak isteyenlerin, Kazan Federal Üniversitesi Bilimsel ve Klinik Hassasiyet ve Rejeneratif Tıp Merkezi siciline başvurarak bir anlaşma yapmaları gerekeceğini söyledi. 

Kendinize bağışçı olmak için ilk önce bir tıbbi incelemeden geçmek gerektiğini kaydeden Rizvanov, hastanın kanla bulaşan hastalıkları olmadığı ve kanın gerekli antikor seviyesine sahip olduğu doğrulanırsa plazmaferez geçirebildiğini kaydetti. 

“Plazmaferez sırasında hastanın kanından sadece plazma alınır ve tüm kan hücreleri geri döner. İnsanın dolaşım sistemi minimum stres yaşar ve eksik kan hacmi salin yardımıyla doldurulur diye açıkladı Albert Rizvanov. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Rusya Federasyonu’nda tatil fiyatları 2021’de% 10-15 artabilir

2021’de Rusya’da tatil fiyatları geçen yıla göre% 10-15 artabilir. Tur Operatö…