Anasayfa Yaşam Tataristan’da geçen yıl emekli olanların sayısı azaldı
Yaşam - Şubat 26, 2020

Tataristan’da geçen yıl emekli olanların sayısı azaldı

2019’da Tataristan’da emekli olan insanların sayısı yüzde 46 azaldı. Yeni emeklilik yasası yürürlüğe girmeden önceki yıllarda 60 bin vatandaş emekli oluyordu. Geçen yıl bu sayı 32 binde kaldı.

Tataristan emeklilik reformunun ilk yılının sonuçlarını açıkladı. Bu sonuca göre, 2019 yılında  32 bin vatandaş emekli oldu, 27 bin insanın emekliliği de bir sonraki yıllara gecikti.

Tataristan Eemeklilik Kurumu Başkanı Eduard Vafin’in sözlerine göre, 2020 yılında 20 bin insan emekli olacak, 40 bin vatandaş da bir sonraki yılda emekli olmayı bekleyecek.

Daha önceki yıllarda her yıl 60 bin insan emekli oluyordu.

Bu yıl ise durum daha da karmaşık olacak. Bu 2028’de sona erecek olan geçiş döneminden kaynaklanıyor, çünkü örneğin 2023’te 55 yaşına ulaşacak bir kadın emeklilik için beş yıl daha beklemesi gerekecek.

Eduard Vafin’e göre, cumhuriyette yaşayan 3,9 milyon kişinin 1.1 milyondan fazlası (yaklaşık yüzde 30) Rusya Emeklilik Kurumunda kayıtlı.

Tatristan’da bugün 237 bin çalışan emekli vatandaş sayılıyor.

2018’de Rusya’da emeklilik yaşını yükseltme yasası yürürlüğe girdi. Bu yasaya göre erkeklerin emeklilik yaşı 65 yıla, kadınlar için 60 yıla yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

Rusya’da Türk kahvesinin faydaları anlatıldı

Ruslar Türk kahvesiyle yeni tanışmadı belki ama sağlığa faydalarını yeni yeni öğrenmeye ba…