Anasayfa Ekonomi Tataristan Cumhurbaşkanından Türkiye ziyareti
Ekonomi - Ekim 17, 2020

Tataristan Cumhurbaşkanından Türkiye ziyareti

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov iş gezisi kapsamında Türkiye’nin İzmir şehrini ziyaret etti. Minnihanov’un bu ziyareti koronavirüs pandemisinin getirdiği kısıtlamaların kaldırılmasından bu yana ilk uluslararası ziyaret niteliği taşıyor.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov İzmir seferinde ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile bir görüşme gerçekleştirdi. 

Tataristan Cumhurbaşkanı görüşmede Türk şirketlerinin cumhuriyete yaklaşık 2 milyar dolar yatırım yaptığını kaydetti. 

Cumhurbaşkanı bakana hitaben yaptığı konuşmasında, “Cumhuriyetimizdeki projelerini daha da geliştirmeleri için Türk şirketlerine çok yönlü desteği sağlayacağız” dedi. 

Türkiye Tarım ve Orman Bakanı da konuşmasında “Tataristan’ın kalbimizde işgal ettiği yer özeldir” dedi ve tarafların ortak çabaları ile ticaret cirosunu 1 milyar dolara çıkarmak gerektiğine dikkat çekti.  

“Türk yatırımcılar için yarattığınız koşullar için teşekkür ederiz. Siz onlara büyük bir kişisel ilgi gösteriyorsunuz”dedi. 

Bekir Pakdemirli Tataristan’ı Türkiye’de ağaç dikmek için düzenlenen sosyal kampanyaya da davet etti ve hedefin 83 milyon fidan dikmek olduğunu söyledi. 

Rüstem Minnihanov Tataristan’ın bu kampanyaya kesinlikle katılacağını kaydetti ve bakanlık yetkililerini ortak projeleri gerçekleştirmek için Tataristan’a davet etti. 

Türkiye Cumhuriyeti Tataristan’ın önde gelen yabancı ortaklarından biri. 

2019 yılı sonunda dış ticaret cirosu 2018 yılına göre yüzde 53,2 artışla 481 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Aynı zamanda ihracat  270,8 milyon ABD doları (2,26 kat artış), ithalat – 210,3 milyon ABD doları ( yüzde 8,4 artış) oluşturdu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Kazan’daki atık su arıtma tesislerinin yeniden inşası %84 tamamlandı

Bu yıl, “Volga’nın İyileştirilmesi” federal projesi kapsamında KazanR…