Anasayfa Uncategorized Tataristan arpa ihracatını 50 milyon dolara çıkarmayı planlıyor
Uncategorized - Ekim 8, 2020

Tataristan arpa ihracatını 50 milyon dolara çıkarmayı planlıyor

Tataristan Cumhuriyeti arpa ihracatını 2024 yılına kadar 50 milyon dolara çıkarmayı planlıyor. Tahıl İran, Azerbaycan ve Türkiye’ye ihrac edilecek.

Tataristan’ın Tarımsal Sanayi Merkezi’nin Genel Müdürü Denis Samodurov  Rusya’nın “Altın Sonbahar 2020” Tarımsal Sanayi Sergisinde bir konuşma yaparak cumhuriyetin tahıl ihracatı hakkında planları açıkladı. 

Samodurov kouşmasında, biz her şeyden önce arpaya dikkat etmeye karar verdik, çünkü cumhuriyet tükettiğinden daha fazla arpa üretiyor.  

Yani Tataristan’da yaklaşık 1,5 milyon ton arpa üretiliyor ve aynı zamanda yaklaşık 500 bin ton da tüketiliyor.  

Dolayısıyla yaklaşık 1 milyon ton arpa ihracatı yapabiliyoruz. Şu anda İran’a arpa ihracatında 50 bin tondan 100-120 bin tona kadar bir artış gördük, dedi. 

Samodurov’a göre, şu anda Tataristan’ın tarımsal sanayi kompleksindeki en büyük ihracat kısmını 70 olan yağ ürünleri oluşturuyor. 

Tatar-iform Ajansında yayınlanan habere göre, Denis Samodurov konuşmasına devam ederek, “İhracatımızı artırmak için büyüme noktalarının neler olabileceğini kendimiz belirledik. Tahılın oldukça aktif bir şekilde, ancak küçük miktarlarda (% 6) İran, Azerbaycan ve Türkiye’ye ihraç edildiğini analize ettik’, dedi. 

Plana göre 2024 yılına kadar Tataristan’ın tarımsal-sanayi kompleksi ürünlerinin ihracatı 430 milyon dolara ulaşması bekleniyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Kazan’daki atık su arıtma tesislerinin yeniden inşası %84 tamamlandı

Bu yıl, “Volga’nın İyileştirilmesi” federal projesi kapsamında KazanR…