Anasayfa Röportajlar Tatarca dil kursu hocası:”Türkler Tatar gramerini biraz karmaşık, ancak dilimizin daha zengin olduğunu söylüyor”

Tatarca dil kursu hocası:”Türkler Tatar gramerini biraz karmaşık, ancak dilimizin daha zengin olduğunu söylüyor”

Bugünkü söyleşimizin konuğu Tatarca Dil Kursları hocası Albina Valiyeva olacak. Biz onunla Turktatar.com olarak Tatarca öğrenmek isteyen insanların ne yapması gerektiği, Tatarca kurslara nasıl katılma sağlanabileceğini, Tatarca öğrenmenin bir insana ne gibi avantajlar sağlayacağı konularını söyleştik.

Albina sen Moskova’da Tatarca kurslarda hocalık yapıyorsun. İlk önce kendini turktatar.com sitesi okurlarına da bir tanıtır mısın?

Benim adım Albina Valiyeva. Kazan Federal Üniversitesi Tatar Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. 2019’da da Moskova Yüksek Ekonomi Üniversitesinde mastır yaptım. Moskova’da mastır yaparken Tatar Kültür Merkezi’nde Tatarca kurslar düzenlememi rica ettiler. Böylelikle ben Tatarca kurslarda isteyen herkese Tatarca öğretmeye başladım. Ve bugüne kadar bu kurslarda çalışmaktayım.

Kursları kim organize ediyor?

Tatarca dil kurslarını Moskova Tatarları Otonomisi Kurumu organize ediyor. Kurslara kayıt yaptırmak isteyenlerin ilk önce bizi +74959518759 telefon numarasından aramaları gerekiyor. İnstagram’ın avtonomiya.tatar adresi üzerinden de isteklerini gönderebilirler. Öğrencilerin Tatarca seviyesini kontrol ettikten sonra biz onları çeşitli gruplara alıyoruz. Bugün itibariyle 6 online ve 1 offline grubumuz var. Tatarca öğrenmeye genellikle alfabeden başlatıyoruz.

Tatarcayı genellikle kimler öğrenmek istiyor? Öğrencilerin arasında Türkler de var mı?

Kurslara gelen öğrencilerimin çoğunluğunu Moskova’da yaşayan ama ana dilini bilmeyen veya yeterince öğrenemeyen Tatarlar oluşturuyor. Aynı zamanda Ruslar da, Türkler de var. Bu projeyi 2020’de ilk önce Moskova Tatarları için düşünmüştük. Daha sonra çeşitli ülkelerde, Rusya’nın diğer şehirlerinden de katılım oldu.

Kurslar ücretlimi?

Hayır kurslar ücretsiz. Derslerin çoğunluğu online yapılıyor. Onun için Moskova dışında yaşayanlar da bu derslere katılabiliyor.

Toplam kaç tane öğrencin var?

Eskiden 80 civarıydı. Şimdi bu sayı 100’ü geçti.

Tatarca dersler ne şekilde geçiyor?

Tatarca kurslar dediğim gibi hem online hem offline yapılıyor. Ben kurslarda öğrenilecek konuları öğrencilerime dersler başlamadan gönderiyorum. Öğrencilerimle her zaman konuşuyorum. Ödevlerini kontrol ediyorum, sorularını cevaplıyorum.

Türkiye’den de öğrencilerin var mı?

Evet. Tatarca dil kurslarının başlayacağı hakkında ilk öğrenenler Türkiye’de yaşayan Tatarlar oldu. Onlarla ayrı bir grup kurduk. Onların arasında Tatarcayı kendileri bir şekilde öğrenen Tatarlar da, alfabeyi daha yeni öğrenmeye başlayanlar da vardı. Türkiye Tatarları ile ben 2014-2015 yılından beri tanışıyorum. Kendim de öğrenci olduğum yıllarda Tükiye’de Türkçe öğrenmiştim. Dolayısıyla Türkiye Tatarlarına dersleri iki dilde hem Tatarca hem Türkçe yapıyorum.

Bir insanın Tatarcayı öğrenmesi için ilk önce ne yapması gerekiyor?

İlk önce bu kurslara kayıt yaptıranlarda Tatarcayı öğrenme isteği olmalıdır diye düşünüyorum. Tatarca güzel, ben bu dili beğeniyorum, diye Tatarca öğrenilmiyor. Tatarcayı öğrenmek için çaba göstermek lazım. Kendi pratiğimden bakarak şunu söylüyorum, dil öğrenmeye başlayanlar 2-3 ay kurslarımızda Tatarca öğreniyorlar ve bırakıyorlar. Motivasyon olmalı Tatarcayı öğrenmek isteyenlerde.

Türk öğrencilerin neden Tatarcayı öğrenmek istediklerini söylüyorlar mı?

Kurslara gelen Türk öğrencilerim çoğunluğu iş icabı Tatarcayı  öğrenmek istiyor. Örneğin Türkiye üniversitelerinin Tatarca bölümlerinde okuyanlar çok. Onların çoğu çeşitli bilimsel konferanslara katılıyor. Gelecekte Tatarcayı daha da geliştirerek bilimsel makaleler yazmak istiyor. Tercüme işleri ile uğraşan öğrenciler ve öğretmenler de var.

Tatar dili uzmanı olarak ne düşünüyorsun, bir Türk için Tatarcayı öğrenmek kolay mı veyahut zor bir iş mi?

Bence bir Türk vatandaşına Tatarcayı öğrenmek zor değil. Ama bir Tatar’a Türkçe öğrenmek daha kolay. Türkler Tatar gramerini biraz karmaşık, ancak dilimizi daha zengin olduğunu söylüyorlar.

Sence Tatarcayı öğrenmek bir insana ne gibi avantajlar sağlıyor?

Bu soruya cevabı herkes kendisinde aramalıdır diye düşünüyorum. Örneğin bana en temel avantaj kendi milletteşlerin ile ana dilimde sohbet etme, dilimizin güzelliğini, onun zenginliğini sezerek tiyatroda oyun seyreetme, edebi makaleler okuma, onları anlamak çok hoşuma gidiyor.Tatarca konuşabilen insanlar gönlüme daha yakın oluyorlar. Arkadaşlarımın hepsi de Tatarcayı çok iyi biliyor. Bence kendime yakın inssanların hepsi de ana dili olan Tatarcayı kesinlikle çok iyi bilmelidir.

Tatarcayı öğrenirken nelere dikkat edilmeli?

Bence basitten zorluğa doğru gitmek daha iyi. Tatarcayı öğrenirken onun tadını bilerek öğrenmek gerekir.Benim öğrencilerimin yüzde 90’ı Tatarcayı yavaş bir hızla öğrenmek istiyor. Türk dillerini şimdiye kadar öğrenmedikleri için Tatarcayı öğrenmek biraz zor diyorlar.

Tatarca öğrenmek isteyen veya öğrenmekte olan Türklere neler tavsiye ederdin?

Tatarca öğrenmeyi düşünen bir Türk Tatarca ve Türkçenin yakın olduğunu, dillerimizin akraba diller olduğunu elbette önceden biliyor. Dolayısıyla bu yakınlığın farkında olarak Tatarcayı öğrenmeye daha da gayret göstermelerini tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…