Anasayfa Ekonomi Şişecam, kendi alanında Rusya’nın en büyük ihracatçısı
Ekonomi - Kasım 19, 2020

Şişecam, kendi alanında Rusya’nın en büyük ihracatçısı

Düzcam, cam ev eşyası ve cam ambalajın üçünde birden faaliyet gösteren tek küresel üretici konumundaki Şişecam, 2002’de girdiği Rusya pazarında bugüne kadar 1.3 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Şirket, kendi alanında Rusya’nın en büyük ihracatçısı.

ŞIŞECAM Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Kırman, dünya genelinde cam ev eşyasında en büyük 3, cam ambalaj ve düzcamda ise en büyük 5 üretici arasında yer aldıklarını bildirdi.

Her alanda değer yaratmaya odaklanan ve operasyonel mükemmelliği hedefleyen bir strateji izlediklerini söyleyen Kırman, Türkiye dahil, Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna-Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır, Hindistan ve ABD olmak üzere 14 ülkede üretim yaptıkları bilgisini verdi.

RUSYA’DA 8 ÜRETIM TESISI

Şişecam’ın 85’inci yılını kutladıklarını ve 2020’de tüm faaliyetlerini tek çatı altında birleştirdiklerini dile getiren Ahmet Kırman, bunun uzun dönemli stratejiler ve küresel piyasalardaki rekabetçe hedefleri doğrultusunda tarihi bir dönüm noktası olduğunu aktardı.

Cam ambalaj tesisiyle Rusya’da toplam 8 üretim yerleri olduğunu dile getiren Ahmet Kırman, bugüne kadar 1.3 milyar dolar yatırım yaptıklarını anlattı. Rusya’da 3 bin 400 kişi istihdam ettiklerini kaydeden Kırman, cam ambalaj pazarında lider konumda olduklarını, yıllık üretim kapasitelerinin ise 1.2 milyon ton olduğunu söyledi.

Ahmet Kırman, 2002 yılından itibaren üretime başladıkları Rusya’nın cam ev eşyası, cam ambalaj ve düzcam alanlarının hepsinde birden Türkiye dışında üretim yaptıkları tek ülke olduğunu bildirdi.

Değer üretiyor

Şişecam olarak Rusya ekonomisine değer katmaya da devam ettiklerini bildiren Ahmet Kırman, şunları söyledi: “Faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde bilim insanlarının ve sektöre yönelik teknik elemanların yetişmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda üretim tesislerimizin bulunduğu bölgelerdeki okullarda mesleki eğitim, staj bazlı programların hayata geçmesini hedefliyoruz. Dolayısıyla Şişecam’ın toplam yıllık cam üretim kapasitesinin yaklaşık dörtte birini karşılayan Rusya’da yerli sermaye hüviyetindeyiz ve bu anlayışla faaliyetlerimizi uzun yıllardır sürdürüyoruz.”

https://www.rtib.org/tr/haberler/sisecam,-kendi-alaninda-rusyanin-en-buyuk-ihracatcisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Yetkililer Volga arabaları üretme planlarını açıkladılar. K30 crossover’ı nasıl olacak?

Rusya’da her yıl 100 bin Volga arabası üretmek istiyorlar. Volga K30 crossover, yeni…