Anasayfa Yatırım Sıfırdan zirveye: “Rusya’nın Amazon”u Ozon ABD’de halka arz ediliyor
Yatırım - Kasım 5, 2020

Sıfırdan zirveye: “Rusya’nın Amazon”u Ozon ABD’de halka arz ediliyor

TurkRus.Com’un haberine göre ; Online perakende devi Ozon, 22 yıl önce sadece kitap satışı yapan mütevazı bir site olarak kurulduğunda bu kadar başarılı bir projeye dönüşeceğini kimse tahmin etmiyordu… Bugün artık tur paketinden giyim kuşama, iğneden ipliğe her şeyin satıldığı dev bir platforma dönen, “Rusya’nın Amazon.com’u” olarak bilinen Ozon, ABD’de Nasdaq borsasında halka arz başvurusunda bulundu.

Ozon’dan yapılan açıklamada, şirketin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna gerekli evrakları gönderdiği belirtilirken, hisselerinin ne kadarının halka arz edileceği ve fiyatları hakkında bilgi verilmedi.

Şirketin halka arzının Morgan Stanley, Goldman Sachs, Sberbank CIB ve VTB Capital tarafından organize edildiği belirtildi.
The Wall Street Journal, Ozon’un piyasa değerinin 3-5 milyar dolar civarında olduğunu yazmıştı.
Ozon, salgın döneminde 50 milyon dolarlık bölümü ABD’den olmak üzere 150 milyon dolar yeni yatırım almıştı.
Böylece Batı’nın Rusya karşıtı yaptırımlarının başladığı 2014’ten bu yana ilk kez bir Rus e-ticaret şirketine yatırım yapıldı.
Sermaye yönetimi şirketi Sputnik’in Genel Müdürü Aleksandr Losev, Business FM’ ile söyleşisinde, “Covid-19 salgını, internet platformlarının ve yüksek teknoloji şirketlerinin devrinin geldiğini gösterdi. Ozon da bu nedenle Nasdaq borsasında halka arz karar verdi. Goldman Sachs ve Morgan Stanley, ABD’nin en büyük yatırım bankaları, dolayısıyla başarılı olma garantisi var” değerlendirmesini yaptı.
Ozon 2109’da Forbes tarafından Rusya’nın en değerşi 4 internert şirketinden biri seçilmişti.
1999’da iş adamı Leonid Boguslavsky öncülüğünde, Western Baring Vostok Group, UFG ve Rex Capital şirketlerinin sermayesiyle kurulan şirket, yıllar içinde pek çok Batılı fondan yatırım almayı başardı ve bugünkü büyüklüğüne ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Tatavtodor nakliye bakım ve onarımına 10 milyon₽ harcayacak

JSC “Tatavtodor” şirketi, araçlar için orijinal yedek parça ve sarf malzemeler…