Anasayfa Yatırım SEZ “Alabuga”da toplam 4,8 milyar ruble yatırımla 4 yeni üretim tesisi açılıyor

SEZ “Alabuga”da toplam 4,8 milyar ruble yatırımla 4 yeni üretim tesisi açılıyor

RF Tataristan’ın Alabuga şehrinde yer alan SEZ “Alabuga”nın Denetleme Kurulu toplantısı yapıldı. Etkinliğe Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov başkanlık etti.  

Toplantı çerçevesinde dört yatırım projesi değerlendirildi. 

Bunlar arasında “Akonit-A” Şirketinin, özel ekonomik bölge topraklarında metal yapıların üretimini organize edeceği açıklandı. Şirket, Rusya konveyör ekipmanı pazarında lider durumda. Yeni proje 2022’de başlaması planlanıyor. Üretim hacmi yılda 4800 ton olacak. Projeye yapılan toplam yatırım 766 milyon ruble, planlanan çalışan sayısı 103 kişi. 

SEZ “Alabuga” da RariTEK LNG Şirketi de sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) üretimine başlayacak. RariTEK şirketler grubu, NGV ekipmanlarının geliştirilmesi ve üretiminde uzmanlaşmış. Şu anda şirketin faaliyetleri yeni gaz sistemleri geliştirmeyi ve mevcut sistemleri iyileştirmeyi hedefliyor. Üretimin de önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde başlaması planlanıyor ve yılda 23.708 ton LNG üretilmesi hedefleniyor. Proje için 800 milyon ruble yatırım yapılacak. 

SIBTRAC Şirketi de özel kargo araçlarını üretecek. Şirket, yüksek kapasiteli damperli kamyonların tasarımı, üretimi ve satışı ile uğraşmakta. Yılda 500 adet özel ekipman üretimine 2022 yılının 2. çeyreğinde başlanacak. Projeye yapılacak yatırımların hacmi 1,8 milyar rubleyi aşacak, projenin uygulanması 122 kişiyi istihdam edecek. 

Huhtamaki FiberAlabuga Şirketi, çevre dostu ve biyolojik olarak parçalanabilen kağıt elyaf yumurta ambalajlarının üretimi için bir kompleks inşa edecek. Projenin kurucuları “Partner Polarkap Oi” (Finlandiya) ve “Huhtamaki Finance B.V.” (Hollanda). Üretim alanını düzenlemek için 6 hektarlık bir alan kullanılması planlanıyor. Projede özel yatırım hacmi 1,4 milyar ruble olacak, yılda 130 milyon paket üretilmesi planlanıyor. 

Bugüne kadar SEZ “Alabuga” 33 faal üretim tesisine sahip, 7 binden fazla işyeri yaratıldıToplam özel yatırım tutarı 140 milyar rubleyi aşıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…