Anasayfa Duyurular Rusya’ya oturma izni ve vatandaşlık için gelecek yabancılara özel vize
Duyurular - Şubat 10, 2021

Rusya’ya oturma izni ve vatandaşlık için gelecek yabancılara özel vize

TurkRus.com sitesinin haberine göre; Bu yıl elektronik vizeye geçme kararı alan ancak koronavirüs salgını yüzünden uygulamayı geciktiren Rusya, yeni kararlarla vize rejiminde bazı değişiklikler yaptı.
Rus basınına yansıyan haberlere göre, “Rusça bilen ve Rusya’ya vatandaşlık ya da oturma izni başvurusunda bulunmak üzere gelecek yabancılar ayrı bir vize kategorisinde değerlendirilecek”.

Bu durumdaki kişilere, işlemlerini zorluk yaşamadan sonuçlandırabilmeleri için daha uzun süreli vize verilmesi bekleniyor.

Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanan kararın bugünden itibaren (8 Şubat) yürülüğe girdiği bildirildi
Bugüne kadar örneğin Türkiye’de ikamet eden, eş ya da iş durumuna bağlı olarak vatandaşlık ya da oturma izni başvurusunda bulunmak için Rusya’ya gelmesi gerekenler turist vizesi alıyordu.
Bakanlık yabancıların diplomatik, hizmet, özel, iş, turistik, eğitim, çalışma, transit, insani ve normal vize başvurularına ilişkin kategorileri yeniden listeledi.
Turistik vize sürelerini 6 aya çıkarmayı planlayan Rusya’dan, ocak ayı ortasında, vize uygulaması ile ilgili şu haberi sizlere aktarmıştık:
Rusya, 1 Ocak 2021’den itibaren yürürlüğe koymayı planladığı yabancı ülke vatandaşlarına yönelik elektronik vize uygulamasını koronavirüs pandemisinde yaşanan gelişmeler nedeniyle askıya aldı.
Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Ülke güvenliğinin sağlanması, halk sağlığının korunması ve koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasının önlenmesi amacıyla elektronik vize düzenleme işlemi, Rusya hükümetinden özel emir gelene dek askıya alındı” dendi.
Sputnik’in haberine göre, elektronik vize uygulaması, Türkiye ve AB ülkeleri de dahil 52 ülkenin vatandaşları için 1 Ocak’tan itibaren başlayacaktı.
Elektronik vize, Rusya’nın her yerine kısa süreli ziyarette bulunmak isteyenlerin vize alma sürecini basitleştirme amacı taşıyor. 60 gün geçerlilik süresi olacak tek seferlik elektronik vizeyle 16 gün Rusya’da kalınabilecek.
Daha önceki elektronik vize uygulaması, daha az sayıda ülke için geçerliydi ve yalnızca Uzak Doğu Federal Bölgesi, Kaliningrad Bölgesi, St. Petersburg ve Leningrad Bölgesi’ne yapılacak ziyaretleri kapsıyordu.
Yeni elektronik vize uygulamasından yararlanmak isteyen Türk vatandaşlarının seyahatlerinden en az 4 gün önce Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesindeki başvuru formunu doldurması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

Rusya’da Türk kahvesinin faydaları anlatıldı

Ruslar Türk kahvesiyle yeni tanışmadı belki ama sağlığa faydalarını yeni yeni öğrenmeye ba…