Anasayfa Ekonomi Rusya’ya narenciye ihracatı yüzde 48 arttı
Ekonomi - Ağustos 19, 2020

Rusya’ya narenciye ihracatı yüzde 48 arttı

Rusya'ya narenciye ihracatı, yılın 7 ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 48 artışla 119 milyon 340 bin dolar oldu

Geçen yılın ocak-temmuz döneminde 143 bin 333 ton narenciye dış satımıyla ülkeye 80 milyon 887 bin dolar Döviz girdisi sağlanan Rusya’ya ihracat, bu senenin aynı döneminde arttı.

Ocak-temmuz döneminde, Rusya’ya ihraç edilen 198 bin 106 tonluk narenciye ile ülke ekonomisine 119 milyon 340 bin dolarlık döviz girdisi elde edildi.

Ürün bazında Rusya’ya, 83 bin 119 ton mandalina 50 milyon 790 bin dolara, 40 bin 241 ton limon 30 milyon 826 bin dolara, 42 bin 392 ton portakal da 22 milyon 173 bin dolara ihraç edildi.

İhracatın kalan bölümünü diğer narenciye ürünleri oluşturdu.

“ÜRETTİĞİMİZ NARENCİYELERE RUSYA’DAKİ TÜKETİCİLER DAMAK TADI OLARAK ALIŞKIN”

Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, AA muhabirine, Rusya’nın narenciye ihracatında Türkiye için geleneksel bir pazar olduğunu söyledi.

Rusya’nın, ihracat açısından Türkiye için önemli olduğunu dile getiren Kaçmaz, şunları kaydetti:

“Kaliteli ve doğal ürün yetiştiriyoruz. Lojistik olarak yakınız. Diğer taraftan iki ülke arasındaki ilişkiler de etkiliyor. Ürettiğimiz narenciyelere Rusya’daki tüketiciler damak tadı olarak alışkın. Bundan dolayı Rusya’dan oldukça fazla talep alıyoruz. Bu da ihracatımıza katkı sunuyor. Türk narenciyesi sadece Rusya pazarında değil Avrupa Birliği ülkelerinde de talep görüyor.”

https://www.rtib.org/tr/haberler/rusyaya-narenciye-ihracati-yuzde-48-artti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Samsar, fuara katılan Türk üreticilerle görüştü

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Rusya’nın başkentindeki CPM (Co…