Anasayfa Ekonomi Rusya’nın Saratov bölgesi Türkiye ile ticari ilişkileri artırmayı hedefliyor
Ekonomi - Ağustos 24, 2020

Rusya’nın Saratov bölgesi Türkiye ile ticari ilişkileri artırmayı hedefliyor

Rusya’nın Volga nehri kıyısı bölgelerinden Saratov bölgesi Türkiye ile ticari ilişkileri artırmayı hedefliyor.

Rusya’nın Türkiye Ticaret Mümessilliği resmi facebook sayfasından yapılan açıklamaya göre, Saratov bölgesi mercileri ile online ortamında yapılan görüşmede Türkiye ve Saratov bölgesi arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği ele alındı.

Görüşmede Saratov Bölgesi Ekonomik Kalkınma Bakanı Yulia Şvakova katılımcıları selamlayarak ikili ticari ilişkilere kısaca değindi.

Toplantıda, Türkiye’den yatırımcı çekmeye olan ilgi ve Saratov bölgesindeki yatırım projelerinin uygulanmasına yönelik kapsamlı destek ile ilgili konular özellikle ele alındı.

Rusya Federasyonu Ticaret Temsilcisi Aydar Gaşigullin, konuşma yaparak geleneksel olarak uzun vadeli yüksek düzeyde ikili işbirliği ve önemli düzeyde karşılıklı ticaret ile karakterize edilen Rus-Türk ortaklığının çeşitliliğini vurguladı. Gaşigullin, Saratov bölgesi ihracatçıları için Türkiye pazarıyla ilgili önemli tavsiyeleri dile getirdi.

Rusya Ticaret Temsilcisi, Saratov bölgesinde Rusya-Türkiye Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı’nın yapılması olaıslığı konusunu da gündeme getirdi. Ayrıca, gelecekte Saratov bölgesi yönetimi resmi heyetinin iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla bölgenin yatırım ve ihracat potansiyelini sunmak üzere Türkiye ziyaretinin ortak hazırlığı konusuna da değindi.

Bu arada Saratov yerel basınına göre, Bakan Şvakova, Türkiye’nin 2019 sonunda ihracat hacmi açısından ilk sırada yer aldığını kaydetti. Rus bakan, Türkiye ile ticaet hacminin artırılmasından yana olduklarını kaydetti.

Saratov yerel basını da, bölgede Rusya-Türkiye Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyon Toplantıısı planlandığını duyurdu.

FUAD SAFAROV

https://www.rtib.org/tr/haberler/rusyanin-saratov-bolgesi-turkiye-ile-ticari-iliskileri-artirmayi-hedefliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Türkiye’nin ilk fosil ormanı UNESCO listesi yolunda

2013 yılında Türkiye’nin “ilk” fosil ormanı ilan edilen Hoçaş Fosil Orma…