Anasayfa Ekonomi Rusya’nın buğday ihracatı 34,1 milyon tona ulaşabilir

Rusya’nın buğday ihracatı 34,1 milyon tona ulaşabilir

Rusya’nın buğday ihracatı 34,1 milyon tona ulaşabilir.

Konuyla ilgili tahmin, tarım piyasalarının araştırılmasında uzmanlaşan Sovecon şirketi tarafından yapıldı.

Açıklamaya göre, şirket, 2021-2022 tarım yılında (1 Temmuz 2021 – 30 Haziran 2022) Rus buğdayının ihracatı için tahminini 0,2 milyon ton artırarak 34,1 milyon tona çıkardı.

Şirket açıklamasına göre, önümüzdeki tarım yılında uzmanlar ihracatın 41 milyon tona ulaşmasını da bekliyor.

Analistlere göre, Rusya dünyanın bir numaralı buğday ihracatçısı da olmakta. Şirkete göre, buğday ihracat tahmini, yüksek cari arz oranları zemininde revize edildi.

Açıklamada, “Tahmin yükseltilebilir, ancak Temmuz ayına kadar geçerli olan 8 milyon tonluk ihracat kotası darboğaz olmaya devam ediyor.” denildi.

Şirket, Rus buğdayının Nisan ayı ihracatının 2,3 milyon ton olarak tahmin edildiğini de sözlerine ekledi. Bu, bir yıl öncesine göre %69 daha fazla, ancak son yılların ortalamasına yakın.

Geçen yıl, ihracat vergisinin getirilmesinin ardından ihracat Mart-Nisan aylarında keskin bir şekilde düştü. Uzmanlar, aynı zamanda Mısır, İran ve Türkiye’nin Nisan ayında Rus buğdayının ana destinasyonları olmaya devam ettiğini söyledi.

TAHMİNLER…

Bu arada Sovecon Başkanı Andrey Sizov da, “Tüccarların ihracat kotaları tükendiği için Rusya’nın ihracatı Mayıs ve Haziran aylarında düşecek. Kota süresinin bitiminden sonra sevkiyatların Temmuz ayında keskin bir şekilde artması muhtemel. Rusya’nın tahıl ihracatını doğrudan etkileyen yaptırımların yokluğunda, tüccarlar agresif bir şekilde tahıl satmaya başlayabilirler. Temmuz ayında hasat edilmeye başlanacak olan yeni mahsulün gelişini bile beklemeden, Rusya’nın güneyinde, terminallerden çok uzakta olmayan bir sürü eski mahsul stoğu olacak.” diye özetledi.

FUAD SAFAROV

https://www.rtib.org/tr/haberler/rusyanin-bugday-ihracati-34,1-milyon-tona-ulasabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…