Anasayfa Duyurular Rusya’dan yeni vize kolaylığı

Rusya’dan yeni vize kolaylığı

TurkRus.com‘un haberine göre ; Rusya’da vize rejiminde aylardır gündemde olan konularda yasal süreç hızlandırılarak “devrimci adımlar” atılmaya devam ediyor. Yabancılara iyimserlik aşılayan bu gelişmelerin fiilen hayata geçmesi için, Covid-19 yüzünden getirilen yasakların kaldırılması şart olacak. Bunun da en iyi tahminle yıl sonunu bulması bekleniyor. Diğer yandan “vizesiz rejim” uygulamasının artık geride kaldığı Türk vatandaşlarının, “Ruslarla yakın akrabalığı” olan kısmı için yeni kolaylıklar geliyor.

Yabancılara vize verilmesiyle ilgili iki önemli yasa tasarı Duma’da ilk oturumda kabul edildi. İkinci ve üçüncü okumaların da nisanda tamamlanması yasalaşması bekleniyor.

Buna göre Rusya vatandaşlarının yakın akrabası olan yabancı ülke vatandaşlarına basitleştirilmiş prosedürle bir yıl süreliğine kolay yoldan vize verilecek.

İkinci tasarı ise yabancı turistlere, otelde rezervasyon yaptırmaları halinde altı aya kadar vize verilmesini öngörüyor. Şu anda turist vizeleri bir aylık veriliyor.

 

Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarılarını geçen sene hükümet Duma’ya sunmuştu.

 

Rusya’da bugün ülke vatandaşlarının, yabancı ülkelerin vatandaşları olan eşleri, çocukları ya da diğer yakın akrabalarına ülkeye girişlerde hiçbir ayrıcalık tanınmıyor. Polis makamlarından çıkarılan davetiye üzerinden yakınlara vize çıkarılması, mevcut durumda meşakkaetli bir süreç gerektiriyor ve en fazla 3 aylık vize veriliyor.

 

Yeni yasa ile bu zorluk kalkacak. Rus vatandaşının yabancı aile üyelerine kolaylıkla bir yıllık vize verilecek.

 

Yeni yasa ile ayrıca, vize kolaylıklarından yararlanabilecek yabancıları kapsayan “yakın akraba” kapsamının genişletilmesi, eş, ebeveyn ve çocukların yanı sıra, kardeşlerin, büyükanne ve büyükbabaların da uygulamadan faydalanabilmesi mümkün olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…