Anasayfa Duyurular Rusya’da yeni yasa tasarısı: Hükümet, yabancılara yatırım için oturma izni vermeyi öneriyor
Duyurular - Kasım 21, 2020

Rusya’da yeni yasa tasarısı: Hükümet, yabancılara yatırım için oturma izni vermeyi öneriyor

10 milyon ödeyin ve Rusya’da yaşayın: Hükümet, yabancılara yatırım için oturma izni vermeyi teklif ediyor..

Yeni tasarıya göre, Rusya Federasyonu’nda yaşama hakkını elde etmek için bir yabancının Rus şirketlerine veya pahalı gayrimenkullere yatırım yapması gerekecek.

Rus İzvestia gazetesine göre, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, birçok Batı ülkesinde faaliyet gösteren “altın pasaport” sisteminin Rus benzeri haline gelebilecek bir yasa hazırlıyor.

Bakanlık, yatırım karşılığında yabancılara Rusya’da oturma izni vermeyi teklif ediyor. İzvestia’ya göre, tasarının şartlarına göre, Rusya’da oturma izni almak için bir yabancının aşağıdaki yollardan biriyle Rusya ekonomisine yatırım yapması gerekiyor:

–Rusya’da bireysel bir girişimci açmak, ona 10 milyon ruble yatırım yapmak ve 10 Rusya vatandaşı istihdam etmek.

– En az 15 milyon ruble yatırım yapan bir Rus şirketine üç yıldır sahip olmak.

– Rusya’da en az üç yıl faaliyet gösteren yabancı bir şirkete sahip olmak ve en az 50 milyon ruble yatırım yapmak

– En az üç yıldır faaliyet gösteren, en az 25 kişi çalıştıran ve en az 6 milyon ruble vergi ödeyen bir Rus şirketine 15 milyon ruble yatırım yapmak

– Rusya Federasyonu’nda üç yıl boyunca 30 milyon ruble değerinde Rus devlet tahviline veya gayrimenkulüne sahip olmak.

RUS UZMAN: TÜRKİYE SİSTEMİ ÖRNEK ALINABİLİR

Bu arada yasa tasarısını değerlendiren Rus uzmanlar, Türkiye sistemini de örnek alınmasını öneriyor.

Astons şirketinin Rusya Temsilcisi İgor Nemstov, Rus basınına yaptığı açıklamada, “Herhangi bir teklif yalnızca benzerleriyle karşılaştırılarak değerlendirilebilir. Örneğin 250 bin avroluk bir yatırımla Yunanistan’da oturma izni alınabilir; orantılı maliyet koşulları İspanya, Portekiz ve Malta’da geçerlidir. Aynı zamanda, sadece AB’de yaşama hakkına sahip değilsiniz, aynı zamanda Avrupa çapında vizesiz seyahat etme hakkına da sahip oluyorsunuz, bu nedenle buradaki birçok yatırımcı için faydalar açık” dedi.

Türkiye sistemini de örnek veren Rus uzman, “Başka örnekler de var: örneğin 250 bin dolar gayrimenkul yatırımı yapabileceğiniz ve birkaç ay içinde pasaport alabileceğiniz yatırım programıyla Türk vatandaşlığı. Bu program başarılı bir şekilde çalışıyor: Pandemiye rağmen bu yılın ilk dokuz ayında yabancılar Türkiye’de bir yıl öncesine göre% 30 daha fazla konut satın aldı. Ve Rus yasa tasasrısına  göre, bir buçuk kat daha fazla gayrimenkul yatırımı yapmanız gerekiyor ve pasaport değil oturma izni alıyorsunuz. Bu nedenle, örneğin Türkçe versiyonu esas alınarak tasarı üzerinde çalışma yapılabilir diye inanıyorum. O zaman daha çekici olacak ve sadece BDT ülkelerinin sakinleri için değil, aynı zamanda yabancı ülkeler için de..” şeklinde konuştu.

FUAD SAFAROV

https://www.rtib.org/tr/haberler/rusyada-yeni-yasa-tasarisi-hukumet,-yabancilara-yatirim-icin-oturma-izni-vermeyi-oneriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

Rusya’da Türk kahvesinin faydaları anlatıldı

Ruslar Türk kahvesiyle yeni tanışmadı belki ama sağlığa faydalarını yeni yeni öğrenmeye ba…