Anasayfa Turizm Rusya’da Türkiye tatili fiyatları ne durumda?
Turizm -

Rusya’da Türkiye tatili fiyatları ne durumda?

Rusya’nın önde gelen gazetelerinden Argumenti i Fakti, “Rusya’da Türkiye tatili fiyatları ne durumda?” sorunun yanıtı için sektör temsilcilerinden görüş aldı. İşte detaylar…

Rusya’nın önde gelen gazetelerinden Argumenti i Fakti’nin haberine göre, son zamanlarda bazı Türk otellerinin indirime gitmesine rağmen Türkiye’de tatil maliyetinin Ruslar için geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 30 ila 50 oranlarında daha yüksek olduğu kaydedildi.

“TALEPLERDE DÜŞÜŞ GÖRMEDİK”

Sektör temsilcilerinin görüşlerine yer veren gazete, online seyahat acentesi kurucusu Anna Nevzorova’ya göre Türkiye’deki fiyatların halen çok yüksek olduğuna vurgu yaparken, fiyatlardaki son durumu değerlendiren Nevzorova, “Fiyatları çok yüksek olsa da taleplerde düşüş görmedik. Kısa uçuş süresi ve her şey dahil formatı, bu durumda önemli bir tercih sebebi oluyor” dedi.

LİDER TÜRKİYE

Yaz sezonunda Türkiye’nin talepte liderliğini sürdürdüğü belirtilirken, premium segmentte ise Türkiye tatillerinin Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) göre iki ila üç kat daha düşük olacağı ifade ediliyor.

Nevzorova, Türk otellerindeki fiyatların tüm sektörü şaşkına çeviren keskin artışında birkaç neden olduğunun altını çizerken, “Türkiye’de sadece Ruslar tatil yapmak istemiyor. Fiyat artışı, aynı zamanda Batılı ülkelerden gelen müşterilerin de Türkiye’ye ilgi göstermesinden kaynaklanıyor. Ayrıca Türkiye’de son aylarda yaşanan yüksek gıda enflasyonu, özellikle her şey dahil formatında çalışan otellerin fiyatları yükseltmesine neden oldu. Otel sahipleri, yükselen her şey dahil formatı maliyetlerini telafi etmeye çalışıyor” diye konuştu.

TÜRKİYE TATİLİ FİYATLARI

Rus tur operatörlerine göre, Haziran ayında Türkiye’de iki kişilik her şey dahil formatlı üç yıldızlı bir otelde konaklamalı 10 gecelik paket tur maliyeti Ruslar için ortalama 140 bin ila 150 bin Ruble olurken, dört yıldızlı bir otelde benzer tatilin maliyeti 145 – 180 bin Ruble civarında olacak.

Beş yıldızlı ekonomik bir otelde ise benzer tarih ve koşullara sahip turlar 150 bin ila 180 bin Ruble arasında satılırken, ultra lüks otellerde konaklama yaklaşık 190 – 275 Ruble’ye mal olacak.

Uzmanlar, Türkiye’de deluxe olarak nitelendirilen bazı otellerde fiyatların 1 – 1.5 milyon Ruble’ye de satılabildiğine değinirken, yakın zamanda konuşan Rusya Seyahat Acenteleri Birliği (ATA) Başkan Yardımcısı Aleksan Mkrtchyan, Türk otellerinin Rusya’dan zayıf talep nedeniyle fiyatların düşürmeye başladığını bildirmişti.

“YAZ AYLARINDA FİYATLAR YÜZDE 30-40 CİVARINDA ARTACAK AMA…”

Turizm sektörü haberleriyle tanınan RTN Ajansı’na konuşan Mkrtchyan, Mayıs ortasında beş yıldızlı bir otelde her şey dahil bir haftalık tatilin tesise bağlı olarak iki kişi için 70 ila 90 bin Ruble’ye mal olacağını belirtirken, “Yaz aylarında fiyatlar yüzde 30-40 civarında artacak ama her halükarda bu yılın Şubat ve Mart aylarında sunulan fiyatların altında kalacak” diye konuştu.              Rusya’da Türkiye tatili fiyatları

Uzman, fiyat indirimlerinin Mayıs tatilinden sonra başlayacağını varsaydıklarını, ancak Rusya’dan gelen zayıf talebin Türk otelcileri acil önlem almaya zorladığını vurgularken, sektördeki fiyat optimizasyonunun Nisan ayı ortasında başladığını, oda ücretlerinin ortalama olarak en az yüzde 30 düştüğünü aktardı.

“Önceden iki kişi için 150 bin Ruble’ye mal olan paket tur, artık 100 bin Ruble’ye satın alınabiliyor” diyen Mkrtchyan, Mayıs ve Haziran fiyatlarının da oldukça rekabetçi göründüğünü söylerken düşüşün devam edeceğini tahmin ediyor.

ATOR DA FİYATLARA VURGU YAPMIŞTI

Yakın zamanda konuşan Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Türkiye’nin popüler tatil beldelerindeki oda fiyatlarının sadece Rus turistleri değil, yerel halkı da şaşırttığını söylemişti.

Lomidze, Türkiye’de bir ailenin 7 günlük beş yıldızlı bir otelde konaklama maliyetinin Haziran ayında yaklaşık 300 bin Ruble olacağını belirtirken, “Temmuz ayında tur maliyeti daha da artacak. Benzer bir tur paketi Ruslar için şimdiden 350 – 380 bin Ruble’ye mal oluyor” diye konuştu.

Birlik, öte yandan ülkedeki seyahat acentelerinin güncel verilerine göre Mayıs tatillerinde Rus turistler için en uygun deniz tatili fırsatını Türkiye’nin sunduğunu bildirdi.

Antalya’da ise iki kişilik 10 gece konaklamalı en ucuz tatilin minimum 110 bin Ruble’den başladığını hatırlatan ATOR, her halükârda Mayıs tatillerinde Türkiye’nin en az 73 bin Ruble’lik tur fiyatına sahip olan Gelencik ve Anapa gibi Rus tatil beldeleriyle birlikte 100 bin Ruble’den başlayan Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden daha ucuz fiyat sunduğunu, ancak Soçi ve Abhazya’dan daha pahalı olduğunu ekledi.

Kaynak: Gazetemru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…