Anasayfa Duyurular Rusya’da Türkçe Saati Projesi başlıyor
Duyurular - Ağustos 6, 2020

Rusya’da Türkçe Saati Projesi başlıyor

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Rusya’da yaşayan Türklerin Türkçe ile bağlarının güçlendirilmesini hedefleyen Türkçe Saati Projesini başlatıyor.

Başkanlığın resmi internet sitesinde yer alan haberde şu ifadelere yer veriliyor: 

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı olarak Rusya Federasyonu’nda yaşayan çocuk ve gençlerimizin Türkçe ile olan bağlarını güçlendirmek için “Türkçe Saati Proje Destek Programı”  adlı bir proje programı geliştirilmiştir. 

Bu proje programı kapsamında anadillerine hakimiyetleri güçlendirilmek istenen çocuk ve gençlerimize sivil toplum kuruluşları ya da eğitim kurumlarında haftada 2-3 saat Türkçe dersleri verilmesi, eğiticilere ve proje yürütücüsüne Başkanlığımızca mali destek sağlanması öngörülmektedir” 

Programın amacı:Yurt dışında yaşayan okul çağındaki çocuk ve gençlerin Türkçe bilgi ve becerilerini artırarak sosyal v kültürel gelişmelerine katkıda bulunmak. 

Programın içeriği: Okul dışı zamanda ve sivil toplum kuruluşları bünyesinde haftalık 2 veya 3 saat Türkçe dil kurslarının sunulmasını içerir. Bu kurslar projelendirilerek başvuru usulüyle YTBye yollanır. Olumlu değerlendirilen projeler maddi olarak desteklenir. 

Kimler başvuru yapabilir: Sivil toplum kuruluşları, Eğitim kurumları, Kar amacı gütmeyen şirketler. 

Son başvuru: 31 Ağustos 2020 

Başvuru adresi: proje.ytb.gov.tr 

Proje ile ilgili ayrıntılı bilgi için; www.ytb.gov.tr/yurtdisi-vatandaslar/turkce-saati-proje-destek-programi sayfasını ziyaret edebilir, 

Ekte yer alan Rusya başvuru rehberini inceleyebilir, 

Sorularınız için rusyatsp@ytb.gov.tr adresine eposta gönderebilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Türkiye, 2020 ve 2021’in ilk 2 ayında 17 milyon turist ağırladı

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında güvenli turizm uygulama…