Anasayfa Ekonomi Rusya’da Türk endüstriyel inşaatçılara 150 milyar dolarlık potansiyel
Ekonomi - Şubat 2, 2021

Rusya’da Türk endüstriyel inşaatçılara 150 milyar dolarlık potansiyel

TurkRus.Com  sitesinin vermiş olduğu habere göre, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, ülkede 2035 yılına kadar inşa edilmesi planlanan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) üretim tesisleri için 150 milyar dolar yatırım yapılacağını açıkladı.

Hükümetin LNG üretimini geliştirmeye yönelik uzun vadeli programı kapsamında 10’dan fazla üretim tesisi inşa edilmesinin planlandığını aktaran Novak, “Potansiyel LNG projelerinin hayata geçirilmesi sayesinde Rusya 2035 yılına kadar LNG üretimini yaklaşık üç katına çıkaracak ve 2040’a kadar 2,5 trilyon metreküp ek doğal gaz üretimime sahip olacak” dedi.
Rusya’da bugün Gazprom’un işlettiği Sahalin-2 (yılda 11 milyon ton kapasiteli) ve Novatek’in işlettiği Yamal SPG (16,5 milyon ton kapasiteli) LNG üretim tesisleri bulunuyor.
Federal İstatistik Servisi verilerine göre, ülkede sıvılaştırılmış doğal gaz üretimi 2020’de yüzde 3,5 artışla 30,5 milyon tona yükseldi.

Son yıllarda Rusya’da bu ve benzer enerji sektörü endüstriyel projelerinde Türk inşaat şirketleri büyük hacimli önemli işlere imza atmıştı. 150 milyar dolarlık yeni pazarın da aynı şirketler için yeni kapılar açması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Tatavtodor nakliye bakım ve onarımına 10 milyon₽ harcayacak

JSC “Tatavtodor” şirketi, araçlar için orijinal yedek parça ve sarf malzemeler…