Anasayfa Turizm Rusya’da turistler için uzun süreli vize gündemde
Turizm - Kasım 9, 2020

Rusya’da turistler için uzun süreli vize gündemde

Rusya’da yabancılar için turist vizesi prosedürlerinin basitleştirilmesi yolunda atılan adımlar, turizmcileri COVID-19 sonrası dönem için umutlandırdı.

52 ülkeye elektronik vize kararının ardından, Duma’ya sunulan yasa tasarısının kabul edilmesi halinde vize süresi de tüm turistler için altı aya kadar çıkarılacak.

Rusya, bugün yalnızca bazı ülkelerin vatandaşlarına altı aylık turist vizesi veriyor. Geri kalan turistler için bu süre bir ay ile sınırlı.

SCHENGEN USULÜ ÇOK GİRİŞLİ UZUN SÜRELİ VİZE

TourDom.ru’nun görüştüğü Rus turizmciler, “Schengen usulü çok girişli uzun süreli vize” uygulamasının kabul edilmesi halinde Rusya’nın daha fazla turist çekebileceğini öngörüyor.

Svoy TS adlı turizm şirketinin yöneticisi Sergey Voytoviç, “Tasarı kabul edilirse yabancı turistlerin Rusya vizesi almak için iki kolay seçeneği olacak. Elektronik vize, hızlı ve ucuz. Ama birkaç haftalığına ve ziyaret edilebilen yerler sınırlı. Normal vize ise daha pahalı ve daha uzun sürede alınıyor” dedi.

Voytoviç, yeni uygulamaların avantajlarının ancak coronavirus salgınının düşüşe geçmesinin ve hava yolu ulaşımının normale dönmesinin ardından mümkün olacağını belirtti.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 52 ülke vatandaşının ülkeye e-vizeyle girmesine imkan tanıyan kararı ekim ayı başında imzalamıştı.

4 ŞUBAT 2021’DEN İTİBAREN

Rusya, 2017 yılında başladığı elektronik vize uygulamasının kapsamını genişletti. 4 Şubat 2021’den itibaren Rusya’nın tamamına e-vizeyle girilebilecek.

Yeni düzenleme ile elektronik vizeyi 4 Şubat 2021’den itibaren aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 52 ülke vatandaşı alabilecek.

ELEKTRONİK VİZE HAKKINDA BİLGİLER

Elektronik vize, artık Rusya’nın belli bölgelerini değil tümünü kapsayacak. Rusya’da kalış süresi de 8 günden 16 güne çıkarılacak.

Elektronik vizeyi internetten, turistik, iş, sağlık amaçlı almak mümkün olacak.

40 ABD doları karşılığında alınabilecek elektronik vize, 6 yaşa kadar çocuklar için ücretsiz olacak.

https://www.rtib.org/tr/haberler/rusyada-turistler-icin-uzun-sureli-vize-gundemde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

Rusya’da Türk kahvesinin faydaları anlatıldı

Ruslar Türk kahvesiyle yeni tanışmadı belki ama sağlığa faydalarını yeni yeni öğrenmeye ba…