Anasayfa Ekonomi Rusya’da terminal…Sabancı Holding Beyaz çimentoda en büyük uluslararası oyunculardan biri

Rusya’da terminal…Sabancı Holding Beyaz çimentoda en büyük uluslararası oyunculardan biri

Beyaz çimentoda dünyanın lider oyuncularından biri olan Sabancı Holding ve Çimsa iştiraki Cimsa Sabancı Cement BV, dünyanın önde gelen çimento üreticilerinden Cemex’in, İspanya’nın Valensiya şehrindeki Buñol Fabrikası’nı 155,2 milyon ABD Doları bedel karşılığında devraldı..

Beyaz çimentoda dünyanın lider oyuncularından biri olan Sabancı Holding ve Çimsa iştiraki Cimsa Sabancı Cement BV, dünyanın önde gelen çimento üreticilerinden Cemex’in, İspanya’nın Valensiya şehrindeki Buñol Fabrikası’nı  155,2 milyon ABD Doları bedel karşılığında devraldı. Sabancı Holding Yapı Malzemeleri Grup Başkanı Burak Orhun, “Bu yatırımla, beyaz çimentoda en büyük uluslararası oyunculardan biri olacağız” dedi.

Sabancı Holding ve Çimsa iştiraki Cimsa Sabancı Cement BV, İspanya’daki beyaz çimento fabrikası Buñol’u 155,2 milyon ABD Doları bedel karşılığında devralma sürecini tamamladı. Bu yatırımın Sabancı Topluluğu’nun son yıllarda yaptığı en büyük uluslararası satın almalardan biri olduğuna dikkat çeken, Sabancı Holding Yapı Malzemeleri Grup Başkanı Burak Orhun, devir sürecine ilişkin şunları söyledi:

“Yapı Malzemeleri Grubu olarak Çimsa markası ile attığımız bu adımla uluslararası yatırım ağımızı Buñol ile taçlandırmış ve Türkiye’deki liderlik konumumuzu global arenaya taşımış oluyoruz. Avrupa’nın teknolojik olarak en gelişmiş beyaz çimento fabrikasının devralma sürecini büyük bir kararlılıkla yürüttük ve tamamladık. Bu büyüme taahhütlerimizden biriydi. Yerine getirdik. Böylece dünya liginde 3. sıradan 2.’liğe yükselerek öncü oyunculardan biri olma pozisyonumuzu daha da güçlendirmiş olduk.

Çimsa’nın global bir marka olma yolculuğunda emin adımlarla ilerlerken, bu yolculuğun en önemli adımlarından birini İspanya’da atmış olmaktan da gurur duyuyoruz. Böylece varolan küresel piyasa deneyimimize İspanya operasyonunu da ekleyerek, büyük bilgi birikimimizle ürünlerimizi dünyanın dört bir yanına ulaştıracağız.

Gerek Sabancı Holding olarak gerek Çimsa olarak dünyada çalıştığımız her bölgede o ülkenin ekonomisine değer yaratmanın yanı sıra toplumsal ve çevresel gelişimi destekleyen hizmet ve ürünler ortaya çıkarıyoruz. İnovasyon gücünden de yararlanarak, insana ve çevreye saygılı, sektörün nabzını tutan, sürdürülebilir bir gelişim sergiliyoruz. Bu iş yapma biçimlerimiz Buñol için de geçerli olacaktır.

Sahip olduğumuz tecrübe ve yetkin insan kaynaklarımızla dünyadaki gelişmeleri takip ederek, işimizi dünya standartlarında yönetmeyi hedefliyoruz. Geleceğin sürüdürülebilirlik felsefesini içselleştirmiş bir çimento üreticisi olarak, yenilikçiliği ve yenilikçilik yaklaşımımızı günden güne artıracağız.”

Çimsa Genel Müdürü Umut Zenar da İspanya’daki yatırımla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sabancı Holding ve Çimsa’nın, uluslararası gücü ve vizyonundan yola çıkarak çimento sektöründe küresel alanda faaliyet gösterdiğimiz her yerde, her zaman sürdürülebilir büyüme hedefiyle çalıştık, çalışıyoruz. Doğduğu topraklarda en büyük gri çimento üreticilerinden biri olan şirketimiz, dünya beyaz çimento sektörünün önde gelen oyuncularından biridir.

Cimsa Sabancı Cement BV olarak Çimsa markası altında Buñol Fabrikası’nın devralma sürecini tamamlamaktan ve markamızı dünyanın bir numaralı beyaz çimento üreticisi yapmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Buñol Fabrikası’nın üretim ve dağıtım ağına eklenmesiyle Çimsa markası, Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Amerika’da ihracat ağını güçlendirecek ve etki alanını artıracaktır.

Buñol’un yarım asırlık tecrübesine sahip olarak, Buñol fabrikamızdaki arkadaşlarımızla birlikte dünya çapında başarılara imza atmak için gerçekten heyecanlanıyoruz.

Çimsa olarak İspanya’da kaliteli istihdam yaratmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz projeler ve faaliyetler, bizim uzun vadeli taahhütlerimizdir. Bölgesel ve ulusal kalkınmaya katkı sağlayacağız Daha önce de belirttiğim gibi Çimsa olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde yerel toplumu ve yerel öncelikleri önemsiyoruz.

Çimsa Buñol Ailesi olarak geleceği birlikte inşa edeceğimize inanıyorum.”

Sabancı Holding iştiraki olan Çimsa, 1972 yılında kurulmuştur. Beyaz çimento alanında dünyanın lider markalarından biri olan Çimsa; Türkiye’nin dışında, Houston (ABD), Hamburg (Almanya), Trieste (İtalya), Sevilla ve Valensiya (İspanya), Gazimagusa (KKTC), Köstence (Romanya) ve Novorossiysk’de (Rusya) bulunan terminalleriyle uluslararası bir çimento üreticisidir.

Çimsa, pazar odaklı yaklaşımı ve geniş dağıtım ağıyla müşterilerinin ürün ve hizmet ihtiyaçlarını eksiksiz ve zamanında karşılamaktadır. Paydaşlarının güvenilir bir iş ortağı olarak, gelecek nesillere uzanacak yaşam alanları ve altyapıları için gerekli malzemeleri sağlamaktadır.

https://www.rtib.org/tr/haberler/rusyada-terminalsabanci-holding-beyaz-cimentoda-en-buyuk-uluslararasi-oyunculardan-biri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…