Anasayfa Ekonomi Rusya’da Nisan ayı itibariyle medikal mask üretimi 8 kat artacak
Ekonomi - Mart 29, 2020

Rusya’da Nisan ayı itibariyle medikal mask üretimi 8 kat artacak

Rusya’da koronavirüse karşı mücadele için gereken medikal ekipman üretimi artacak.

Nisan ortalarına doğru medikal mask üretimi günde 600 bin adetten 5 milyona çıkacak. Bununla birlikte yurtdışı ihracatına yasak getirilmiş. Bunun hakkında Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği görüşme esnasında haber verdi.

Manturov’un açıklamasına göre ülke genelinde medikal mask üretimiyle 18 fabrika uğraşmakta ve onların günlük üretim hacmi ise 600 bin adettir. Sağlık sistemi, eczane zincirleri ve hatta yurtışı ihracatı için bu yeterli miktardı, fakat bir ay önce bütün fabrikalar  gece gündüz çalışma moduna geçti ve günlük üretim hacmi 1 milyon 600 bin adete çıkartıldı. 2 Marttan itibaren yurtışı ihracatına yasak getirildi.

Bakan’nın sözlerine göre üretime hafif sanayinin diğer fabrikaları da katıldı ve onlar da gece gündüz çalışma moduna geçti. Nisanın ortalarına doğru toplam günlük üretim 5 milyon adete çıkacağı düşünülmekte.

Bunun dışında koronavirüsün yayılmasına karşı mücadele için gereken medikal ekipman üretiminde de artış izlenmekte. Akciğer vantilasyonu cihazları, ısı ölçme kameraları, uzaktan ateş ölçme cihazları ve oda dezenfeksiyon aletlerinin üretiminde de artış görülmekte.

Haber kaynağı: https://www.tatar-inform.ru/news/health/23-03-2020/putinu-dolozhili-chto-proizvodstvo-meditsinskih-masok-v-rf-v-aprele-vyrastet-v-8-raz-5731040

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Rusya Federasyonu’nda tatil fiyatları 2021’de% 10-15 artabilir

2021’de Rusya’da tatil fiyatları geçen yıla göre% 10-15 artabilir. Tur Operatö…