Anasayfa Ekonomi Rusya’da ikincil konut fiyatları “artmayı durdurdu”
Ekonomi - Ağustos 10, 2020

Rusya’da ikincil konut fiyatları “artmayı durdurdu”

Araştırma firması SRG, ikincil konut piyasası üzerine bir araştırma yaptı. Tahminlerine göre, koronavirüs salgını nedeniyle metrekare başına maliyet değişmeden kalıyor. Maliyeti sabit olarak kalıyor. Bu denge sonbahara kadar korunabilir.

Uzmanlara göre, ikincil piyasada metrekare başına ortalama konut fiyatı 73.4 bin ruble idi. Araştırmaya göre, ayrıca, fiyat sabitlemesi, finansal sistemin istikrarsızlığına tüketicinin tepkisinden önemli ölçüde etkilendi.

Habere göre, fakat buna rağmen birçok Rusya vatandaşı koronavirüs salgını sırasında kredi alma niyetinde olmadıkları için daire satın almayı da erteledi.

Kommersant yorumunda, “Ağustos ayında Rusya’nın en büyük şehirlerinde ikincil konut fiyatları neredeyse sıfır dinamik gösteriyor. Piyasadaki bu durum en azından sonbahara kadar devam edecek. ..ve Ruslar kredi çekmekten korkuyor, diğer yandan mevduat getirilerinde düşüşle karşı karşıya kalan banka mevduatı sahipleri bunları konutlara yatırmaya çalışıyor.” ifadeler kullandı.

Haberdeki detaylı araştırma ve şehir listesi için: https://www.kommersant.ru/doc/4448750?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop

Bu arada daha önce Rus basını, ikincil konut ipoteklerinin Merkez Bankası’nın kilit faiz oranının yüzde 4,5’e düşmesi nedeniyle düşebileceğini yazmıştı.

FUAD SAFAROV

https://www.rtib.org/tr/haberler/rusyada-ikincil-konut-fiyatlari-artmayi-durdurdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Pandemi sırasında Tataristan’ın merkez hastanesi doktorları, koronavvirüse karşı antikorlarla 165 litre plazma nakletti.

Pandeminin başlangıcından bu yana, Tataristan Cumhuriyet Klinik Hastanesinin perfüzyon ser…