Anasayfa Bankacılık Rusya’da IKEA mallarının paralel ithalatı kuruldu
Bankacılık - Ekonomi - Yatırım - Mart 7, 2024

Rusya’da IKEA mallarının paralel ithalatı kuruldu

Rusya’da IKEA mallarının paralel ithalatı kuruldu.

Konuyla ilgili haber Rus RBK gazetesinde yer aldı.

Habere göre, Rus firmaları ve girişimcileri, 2022 yılında piyasadan ayrılan İsveç IKEA’dan paralel mal ithalatında ustalaştı. Bu, ülkeye ithal edilen ürünlerin Avrasya Ekonomik Birliği’nin (EAEU) teknik düzenlemelerinin gerekliliklerine uygunluğu hakkında bilgi yayınlayan “Uygunluk Bildirgeleri.rus” portalındaki verilerle kanıtlanmaktadır.

RBK, “IKEA mallarının üçüncü taraf şirketler tarafından teslimatı 2022 yazında başladı – bu süre zarfında, IKEA of Switzerland AB tarafından üretilen ürünler için EAEU’nun ilgili teknik düzenlemelerine uygunluk beyanlarını aktif olarak sunmaya başladılar. En fazla başvuru, sırasıyla 32 ve 22 başvuruyla Kaliningrad şirketleri TKV ve Kitchen Studio tarafından yapıldı.” dedi.

Sevkiyat hacmi tüm beyanlarda belirtilmese de RBK on sekiz ay içinde yalnızca bu iki şirketin Rusya’ya toplam 12 milyondan fazla IKEA ürünü ithal edebileceğini öne sürüyor. En az iki düzine şirket ve bireysel girişimci de beyanname sundu.
Prime haber ajandana göre, 2000 yılından bu yana Rusya’da çoğu Moskova bölgesinde olmak üzere 26 şirket mağazası açıldı. IKEA, 2023 sonbaharında Rusya’daki fabrikalarını yerel mobilya şirketlerine sattı. İsveç markasının bazı ürünleri popüler pazaryerlerinde bulunabiliyor. Ancak bunların yeni teslimatların mı yoksa indirimli satışların mı parçası olduğu belli değil. İskandinav markasına benzer ürünler de Belaruslu üreticiler tarafından üretiliyor.

FUAD SAFAROV

https://www.rtib.org/tr/haberler/rusyada-ikea-mallarinin-paralel-ithalati-kuruldu

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Yetkililer Volga arabaları üretme planlarını açıkladılar. K30 crossover’ı nasıl olacak?

Rusya’da her yıl 100 bin Volga arabası üretmek istiyorlar. Volga K30 crossover, yeni…