Anasayfa Ekonomi Rusya Türk üretimi deriyi tercih etti
Ekonomi - Ekim 16, 2020

Rusya Türk üretimi deriyi tercih etti

Ocak-eylül döneminde 170'in üzerinde ülkeye ihracat yapan deri sektörünün bu dönemde en çok ihracat gerçekleştirdiği beş ülke sırasıyla Almanya, Rusya, İtalya, Irak ve İspanya oldu.

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, deri sektöründe yaşanan gelişmelere ilişkin açıklama yaptı.

Yılın ilk 9 ayında sektör ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 düşmesine rağmen 989 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Şenocak, “170’in üzerinde ülkeye ihracat yapan sektörümüzün bu dönemde en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk 5 ülke sırasıyla Almanya, Rusya, İtalya, Irak ve İspanya oldu” diye konuştu.

Mustafa Şenocak, pandemi sürecindeki ilk fiziksel fuar olan “Antalya Leather and Fur Fashion Show” fuar etkinliğinde de 46 yerli firmanın stant açtığını ve 700’e yakın yabancı alıcının katıldığını belirterek, şöyle devam etti: “Hem katılımcı firmalardan hem de alıcılardan çok olumlu geri dönüşler alındı. İhracat rakamları düşmekte olan deri konfeksiyon sektörümüz fuarın da katkısıyla yeniden yükselişe geçme olanağı bulacaktır. Yurt dışında ise fiziksel olarak Rusya’da Leshow ve CPM deri ve kürk konfeksiyon fuarları düzenlendi ve sektörümüzden firmalarımız katılım sağlayarak yeni iş bağlantıları kurma fırsatı buldu. AYMOD fuarı da fiziksel olarak gerçekleştirildi. Antalya fuarında olduğu gibi AYMOD fuarında da yurt dışından uluslararası alıcıların fuar ziyaretleri için destek verdik. Ayakkabı sektörümüzde faaliyet gösteren firmalardan çok olumlu geri bildirimler aldığımız bu fuarın sektörümüzün ihracat hacmine ciddi katkı sunacağına olan inancımız tam.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Tatavtodor nakliye bakım ve onarımına 10 milyon₽ harcayacak

JSC “Tatavtodor” şirketi, araçlar için orijinal yedek parça ve sarf malzemeler…