Anasayfa Duyurular Rusya Sağlık Bakanı Muraşko, Sputnik V’nin toplu aşılamada ne zaman kullanılmaya başlanacağını açıkladı
Duyurular - Eylül 1, 2020

Rusya Sağlık Bakanı Muraşko, Sputnik V’nin toplu aşılamada ne zaman kullanılmaya başlanacağını açıkladı

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, Rusya’da risk gruplarındaki kişilere toplu Kovid-19 aşılarının ekim-aralık döneminde yapılmaya başlanacağını belirtti.

Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Ulusal Araştırma Merkezi’nde geliştirilen ve dünyada ilk tescil edilen Kovid-19 aşısı olan Sputnik V hakkında bilgi veren Muraşko, risk gruplarının toplu aşılamalarına ekim-aralık döneminde başlanacağını duyurdu.

Sputnik V’yle ilgili tescil sonrası araştırmaların bu hafta başlayacağını kaydeden Muraşko, “40 bin kişilik bir gönüllü grubu oluşturuluyor. Bunlar, büyük bir popülasyondaki tüm nüansları ve ayrıntıları izlememizi sağlayacak plasebo kontrollü araştırmalar. Aşının etkili, güvenli olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha önce Sputnik V’nin büyük partiler halindeki ilk teslimatlarının eylül ayında başlayacağını söyleyen Muraşko, aşı üretim kapasitesinin ekim-aralık döneminde en üst seviyeye çıkacağını vurgulamıştı.

Sputnik V aşısı, N.F. Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Ulusal Araştırma Merkezi tarafından geliştirilmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 11 Ağustos’ta koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini açıklamış ve böylece Rusya, koronavirüs aşısını tescilleyen ilk ülke olmuştu.

Rusya Sağlık Bakanlığı, Sputnik V aşısının gerekli tüm testlerden geçtiğini ve virüse karşı bağışıklık geliştirdiğini belirtmişti. Bakanlık, aşının ilk partisinin 15 Ağustos Cumartesi günü üretildiğini duyurmuştu.

https://www.rtib.org/tr/haberler/rusya-saglik-bakani-murasko,-sputnik-vnin-toplu-asilamada-ne-zaman-kullanilmaya-baslanacagini-acikladi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Habere Bakınız

Minnihanov işletmelerde toplu aşılama kampanyası düzenleme talimatı verdi

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov işletmelerde koronavirüse karşı toplu aşılama i…