Anasayfa Ekonomi Rusya otomotiv pazarında yaprak dökümü: Honda, Mazda, BMW…

Rusya otomotiv pazarında yaprak dökümü: Honda, Mazda, BMW…

TurkRus.Com Haber sitesinin bildirdiğine göre; Salgın ve ekonomik krizin gölgesinde geçen 2020 Rusya’da otomotiv sektörü için de zorlu bir yıl oldu. Salgın nedeniyle ithalatın sekteye uğramasıyla otomobil fabrikalarında üretimde yaşanan aksaklığın yanı sıra, karantinada oto galerilerin de kapanması satışlara büyük darbe vurdu.

Gazeta.ru, geçen sene Rusya’da bazı modellerinin satışlarını durduran veya ülke pazarından çıkma kararı alan otomobil markalarını derledi. İflasın eşiğine gelen Güney Koreli otomobil üreticisi SsangYong’un modellerinin satışı Rusya’da durma noktasına geldi.

Çinli Lifan markasının satışları 2020’nin ilk 11 ayında bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 66 düşüşle 1281 adete geriledi.Bir başka Çinli otomobil üreticisi Zotye’nin satışları ise aynı dönemde yüzde 88 azalarak 158 adet olarak kaydedildi.

Japon otomotiv devi Honda, Rusya’ya otomobil sevkiyatlarını 2020’de durdurma kararı aldığını açıkladı. 2020’nin ilk 11 ayında Honda’nın Rusya’daki satışları yıllık bazda yüzde 15 düşüşle 1383 adete geriledi. Mazda, talepteki azalma nedeniyle Rusya pazarından Mazda 3 hatchback ve sedan serisinin satışlarını durdurdu.

 

Fransız Renault, yerel üretimi olan rakipleriyle rekabet edemediği Dokker ve Koleos modellerini satıştan kaldırdı. Mitsubishi’nin Pajero, Mercedes-Benz B ve X serileri ile BMW i8 ve BMW 2 serisinin de satışları durduruldu. Chery markası Tiggo (3,5,7) modellerini, Volkswagen ise Arteon ve Teramont modellerini piyasadan kaldırdı.

 

Çinli otomobil üreticilerinin 2021’de Rusya’da ağırlığının artırması, Geely, Haval, Chery, Changan ve JAC’den yeni modellerin satışa sunulması bekleniyor. Avtostat’ın verilerine göre, Rusya’da Ocak-Ekim 2020 döneminde satılan Çin marka otomobillerinin sayısı 2019’un aynı dönemine göre yüzde 43 artarak 43 bine yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…