Anasayfa Ekonomi Rusya, kaliteli un üretimi konusunda Türkiye’nin deneyimlerinden yararlanacak

Rusya, kaliteli un üretimi konusunda Türkiye’nin deneyimlerinden yararlanacak

Rusya, kaliteli un üretimi konusunda Türkiye’nin deneyimlerinden yararlanacak.

Konuyla ilgili açıklama Sibirya’daki Stolıpin’in adını taşıyan Omsk Devlet Tarım Üniversitesi akademisyeni Prof. Dr. Vladimir Şamanin tarafından yapıldı. Rus resmi gazete Rossiyskaya Gazeta’ya konuşan akademisyen, üniversitede buğdayın besin değerini artıracak dünya standartlarında bir laboratuvar oluşturacaklarını duyurdu.

Prof. Dr. Şamanin, proje bağlamında, hububat alanında Türkiye’nin en önemli akademisyenleri arasında yer alan Prof. Dr. Hamit Köksel’i de davet ettiklerini kaydetti. Rus akademisyen, “Kuralımı şöyle: Laboratuvardaki araştırmalar, dünya çapında bir uzman olan bağımsız bir bilim insanı tarafından yönetilmelidir. Ve bilimsel notu en yüksek olan Prof. Dr. Hamit Köksel’i davet etmeye karar verdik. Türkiye dünyada un ihracatı yapan ilk ülkedir. Ve özellikle tahıl bizden satın alıyor.” diye bilgi verdi.

RUS ÖĞRENCİLER, TÜRKİYE’DE STAJ DA YAPACAK

Prof. Dr. Şamanin, amaçlarının sadece Sibirya markasını yeni bir seviyeye taşımak değil, aynı zamanda da personel yetiştirmek olduğunu da vurguladı. Rus akademisyen, “Üniversitemizin öğrencileri, lisansüstü öğrencileri, Türkiye’de staj yapabilecek. Bu onların hedeflerine varmasına yardımcı olacak. Hedefler ise şunlar: gen havuzu ve faydalı çeşitler oluşturmak, kalitelerini artırmak! Ve dünya pazarında altın Sibirya tahılını tanıtmak.” dedi.

FUAD SAFAROV

https://www.rtib.org/tr/haberler/rusya,-kaliteli-un-uretimi-konusunda-turkiyenin-deneyimlerinden-yararlanacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Habere Bakınız

BRICS Liderler Zirvesi, gelecek yıl Kazan’da düzenlenecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle 2024’te Rusya&…